Quantcast
Channel: Amazonki.net - Porady ekspertów
Viewing all 1353 articles
Browse latest View live

Proszę o interpretację wyników i sposób dalszego leczenia (brak odpowiedzi)

$
0
0
W preparatach mikroskopowych z wycinkow pobranych w okolicy kotwiczki i pozostalej czesci materialu spostrzezon utkanie raka inwazyjnego piersi G2.Srednica nacieku raka ok 1 cm.W pobranych marginesach nie stwierdzono raka. p63--,ER-90%,IS3,PR-90%,Ki-67 -20%,HER2 -1 (+),E-cad-,CK7-,podtyp luminalny,pT1b.Jestem przed badaniem i usunięciem węzla wartowniczego o ile nie będzie komorek rakowych w węzlach .Jakie moze być planowane najlepsze leczenie w przypadku takiego raka i czy chemia jest konieczna?

Tamoxifen a preparaty (brak odpowiedzi)

$
0
0

Rak hormonozależny (E i P po 50%), G1, bez przerzutów, her2 ujemne, KI67 ok. 10%, obecnie na tamoksyfenie.
Mam następujące pytanie, czy któryś z poniżej wymienionych preparatów powinnam odstawić?
1. essentiale forte
2. olej z czarnuszki
3. młody jęczmień
4. len złocisty
5. siemię lniane


czytaj więcej

Czy powinna być zastosowana chemioterapia (brak odpowiedzi)

$
0
0

Mam 37 lat, jestem po operacji oszczędzającej z biopsją wartownika. Wynik po operacji: rak przewodowy inwazyjny G1, pT2N0(sn). Receptor ER 80%, PR 100%, HER2 ujemny 1+.
Pozostawiono mi decyzję co do poddania się chemioterapii, zysk z tego leczenia w perspektywie 10 lat wynosi 1,5%.
Proszę o radę, czy powinnam zdecydować się na cht.


czytaj więcej

Wyciek w okolicy szwów - cd. (brak odpowiedzi)

$
0
0

Kontynuacja pytania "Wyciek w okolicy szwów" z 12 maja 2017 r



Dziękuję za odpowiedź. Ale niepokoi mnie to, że chodzę z tą dziurą prawie dwa tygodnie i cały czas sączy się z niej. Jeden lekarz twierdzi, że nie nadaje się to do zszycia, że samo się zrośnie, a dzisiaj drugi stwierdził, że trzeba to zszyć. Jak to faktycznie powinno wyglądać?


czytaj więcej

Jakie powinno być zastosowane leczenie (brak odpowiedzi)

$
0
0

Mam 39 lat.
Na godzinie 2-giej 8 cm od brodawki hypoechogeniczna zmiana lita o nieregularnym obrysie 14 x 11 mm.
W dołach pachowych węzły chłonne dł. do 20 mm z czytelnymi wnękami, bez pogrubienia warstwy korowej. W dołach nad - i podobojczykowych patologicznych zmian węzłowych nie uwidoczniono
Rozpoznanie: rak przewodowy naciekający sutka Grade 2, ponadto ogniska raka wewnątrzprzewodowego G2, ER - około 70% komórek raka wykazuje silny i średni odczyn na obecność receptora estrogenowego Quick score 8. PR - około 80% komórek raka wykazuje silny odczyn na obecność receptora progesteronowego, Quick score 8. HER2 - barwienie na obecność HER2 dało wynik ujemny (1+). Ki67 - frakcja proliferacyjna mierzona ekspresją antygenu Ki67: powyżej 14% (ok. 30%).
Mam pytanie odnośnie rokowania i ewentualnego leczenia, skłaniam się do operacji oszczędzającej.


czytaj więcej

Interpretacja przypadku (brak odpowiedzi)

$
0
0

Pani Doktor, miałam wykonane badania genetyczne z uwagi na to, że wiele osób z mojej najbliższej rodziny chorowało na raka piersi (matka, babka ze strony matki, siostra matki), jajnika (siostra matki, moja siostra), prostaty (ojciec). Nie wykryto u mnie najczęstszych mutacji BRCA1 i BRCA2. Jednak badano tylko mutacje najczęściej występujące, a nie wszystkie możliwe. Badanie wszystkich mutacji jest kosztowne i nie mogę sobie na nie pozwolić. Patrząc jednak na historię mojej rodziny jest bardzo prawdopodobne, że mam jakąś rzadziej występującą mutację.
Przyjmuję tamoxyfen i bardzo źle się po nim czuję. Jaka jest alternatywa dla odstawienia tamoxyfenu z uwagi na złą tolerancję leku? Jakie inne leki mogę dostać w zamian? Nie wyobrażam sobie odstawienia leku i nie przyjmowania innego. Nie chcę przerwać leczenia, zwłaszcza że w moim przypadku ryzyko jest duże.
Jak i czym mogę być/powinnam być dalej leczona jeśli nie tamoxyfenem?
Czy w moim przypadku nie należy rozważyć usunięcia jajników?
Jakie znaczenie dla rokowania ma obecność martwicy w wyniku biopsji mammotomicznej (nie podałam tej informacji w pierwszym mailu), co oznacza typ lity, sitowaty z martwicą (rozpoznanie z biopsji brzmi: rak przewodowy in situ typ lity, sitowaty, z martwicą)? Co to za rodzaj raka, jak rokuje?
Czy radioterapia była wystarczająca (1x dziennie w dawce frakcyjnej 225/270 cGy/g, do dawki planowanej całkowitej 4500/5400 cGy/g w 20 frakcjach), czy nie powinnam dostać więcej?
Czy nie powinnam mieć zbadanego węzła wartowniczego? Martwię się tym, że u mnie tego nie zrobiono, nie rozumiem dlaczego? Inne chore z rakiem in situ mają badanie wartownika. Jakie obowiązują standardy w zakresie badania wartownika? Skąd wiadomo, że mój węzeł jest czysty?
Czy wynik histopatologiczny pooperacyjne nie powinien zawierać więcej badań? U mnie zbadano tylko ER. Inne chore z rakiem przewodowym in situ mają badane PR, Ki67, her2. Dlaczego u mnie nie wykonano tych badań?
Bardzo proszę o odpowiedź na nurtujące mnie pytania, niestety nie mogę uzyskać wyjaśnień kiedy pytam o te szczegóły, a to mnie bardzo martwi i stresuje.


czytaj więcej

Czy powinna być zastosowana chemioterapia - cd. (brak odpowiedzi)

$
0
0

Kontynuacja pytania "Czy powinna być zastosowana chemioterapia" z 14 maja 2017 r.



Ki67 znam z oznaczenia po biopsji gruboigłowej - 30%. Jak taka wartość wpływa na decyzję odnośnie cht.?


czytaj więcej

Bóle stawów (brak odpowiedzi)

$
0
0

Mam 46 lat. W listopadzie miałam zdiagnozowanego raka tubularnego 4 mm i raka zrazikowego in situ (po wycięciu guzka). Po mastektomii okazało się, że w jednym z węzłów wartowników (z 5 pobranych) jest przerzut przekraczający torebkę ale raka zrazikowego inwazyjnego z receptorami: estrogeny 90%, progesteron 100%, Ki67 ok. 5%, Her2 - 1+ (negatywny). Docięto węzły chłonne 2 pięter - były czyste.
Zaproponowano mi leczenie: Reseligo (Zoladex) i Glandex 25 mg. Leki biorę od 1 stycznia 2017. Na początku tolerowałam je bardzo dobrze, ale od miesiąca (czyli nieco ponad 3 m-ce od rozpoczęcia terapii hormonalnej) mam bardzo silne bóle rąk, nasilające się nocą, drętwieją mi palce, promieniuje do łokcia i barku, ból nie daje mi spać ani funkcjonować, palce są jakby opuchnięte, przykurczone. Rano niewiele mogę wokół siebie zrobić. Bolą mnie też stawy kolanowe, biodrowe, kręgosłupa lędźwiowego ale ten ból jest do wytrzymania, byłam o nim uprzedzona; tylko te ręce, palce. Nie mogę pracować, pisać, jeść łyżką, jestem bardzo wytrzymała ale ten ból i drętwienie palców mnie powala. Nie udaje się go zmniejszyć żadnymi lekami p-bólowymi, ani tramalem, ani naproxenem, ani majamilem, ani innymi sterydowymi p-zapalnymi, ani maściami, żelami itp. Mam wrażenie, że nasila się z dnia na dzień.
Czy spotkała się Pani Doktor z takimi działaniami leków, czy zmiana inhibitora na inny mogłaby pomoc, czy jest to możliwe teraz , a może to Zoladex? Boję się operacji z uwagi na możliwość obrzęku ręki - z jednej strony nie mam węzłów chłonnych, tym bardziej, że nie wiem czy to pomoże. Ból jest obustronny.


czytaj więcej

Czy powinna być zastosowana chemioterapia (brak odpowiedzi)

$
0
0

Pacjentka 49 lat. Zabieg wycięcia guza odbył się 02.01.br. Wynik: naciekający rak zrazikowy NHG2, pT1c, ER >75%, PR ok. 20%, HER2 - neg, Ki67 ok.10%.
W dniu 09.03.br. wykonano zbieg oszczędzający z docięciem marginesów i badaniem wartownika. Wynik: przerzut raka do wartownika (1,2 cm) nie wykraczający poza torebkę węzła, pN1a (Sn). W loży znaleziono mikroskopowe ognisko raka inwazyjnego. Pacjentka została skierowana na radioterapię i zlecono Tamoksifen. Jednakże przed radioterapią TK wykazała zmiany w dalszych węzłach, wobec czego usunięto pozostałe węzły pachowe (29.03), w 8 na 24 były przerzuty nie wykraczające poza torebkę.
Konsylium dodało Zoladex do Tamoksifenu i zaleciło radioterapię, bez chemioterapii, czy słusznie? Czy takie leczenie jest wystarczające? Jaki wpływ na przebieg leczenia i rokowania ma długi czas, który upłynął od pierwszego zabiegu?


czytaj więcej

Przedłużenie leczenia Herceptyną (brak odpowiedzi)

$
0
0

Mam raka her +++ . Jestem po mastektomii i chemioterapii, w trakcie przyjmowania herceptyny i anastrozolu. Czytałam gdzieś, że na zachodzie kobiety w podobnym przypadku biorą dłużej herceptynę niż 18 razy co 3 tyg.
Czy warto poprosić onkologa o przedłużenie herceptyny na mój koszt jeszcze na rok?

czytaj więcej

Interpretacja wyniku TK jamy brzusznej (brak odpowiedzi)

$
0
0

Guz piersi nie operacyjny. Przerzuty do kości. Obecnie kwas zolendronowy + etruzil, wcześniej przez ponad rok tamoxifen.
TK sierpień 2016 - powiększony węzeł 16 mm między żyłą wrotną a dolną.
USG luty 2017 - wynik czysty bez powiększonego węzła.
TK maja 2017 - proszę o interpretację, nic o zmianach meta nie jest wspomniane, ale pytam:
[naforum.zapodaj.net]

czytaj więcej

Czy konieczna jest chemioterapia (brak odpowiedzi)

$
0
0

Niecałe 3 miesiące temu moja mama (58 lat) wykryła sobie guza w lewej piersi. Przez kolejne półtora miesiąca miała zrobione wszystkie badania. Następnie operację. Wykonano jej mastektomię z jednoczasową rekonstrukcją implantem, a także usunięto węzły chłonne, ponieważ pierwszy wartownik był już zainfekowany. Pozostałe czyste. Mama czuje się bardzo dobrze, wszystko ładnie się goi, ręka nie puchnie.
Wyniki jakie odebrałyśmy po operacji brzmią:
Rak inwazyjny piersi, typ NST, NHG 3 (2+3+3 20 mitoz/10 HPF), pT1c, pN1a, przerzut średnicy 0,5 cm w węźle chłonnym, 1/11 węzłów - bez przekraczania torebki). Wcześniej w rozpoznaniu było NHG 2, T2N1, wielkość 1,4x1,7. Domniemam, że rak nie tyle co urósł jak zmienił się pod względem złośliwości.
Wskaźnik Ki67 40%, receptory estrogenowe 75%, progesteronowe 10-75%, HER-2 3+
Dziś mamy wizytę u dr od chemioterapii. Chirurg powiedział, że klasyfikuje się mama do standardowej chemii, jako że wszystko co nowotworowe to wycięli. ALE!! mama całe życie nie była zwolennikiem chemioterapii. Czytałyśmy również o herceptynie. Tutaj w końcu moje pytanie.. czy chemioterapia jest w mamy przypadku wskazana? czy nie wystarczy podanie herceptyny? co Państwo zaproponowaliby mamie? Proszę o jakiekolwiek wskazówki bo głowa pełna pytań a nie do końca wiemy jak postąpić.


czytaj więcej

Dolegliwości po biopsji mammotomicznej (brak odpowiedzi)

$
0
0

10 maja, 6 dni temu, miałam biopsję mammotomiczną w prawej piersi. Usunięto guzek 9/7mm (z USG BIRADS 2). Dodatkowo biopsją cienkoigłową odbarczono jedną z największych torbieli.
Na piersi pojawił się siniak, który dziś już jest w odcieniach żółci, widać wyraźnie bordową pręgę na linii pracy igły. Od wczoraj bolą mnie palce prawej ręki przy ich zginaniu, dziś pierś pobolewa, jest cieplejsza od lewej. Wyczuwam wyraźnie duże zgrubienie 4-5 cm. Czy powinnam się niepokoić? Czy pójść do lekarza rodzinnego? Czy szukać pomocy u onkologa?
Wynik i wizyta u onkologa dopiero za minimum 1,5 tygodnia.


czytaj więcej

Interpretacja wyniku biopsji mammotomicznej (brak odpowiedzi)

$
0
0

Proszę o interpretację wyniku biopsji mammotomicznej.
Fragmenty fibroadenoma cum lobular neoplasia (B3).


czytaj więcej

Kiedy przyjąć Zoladex (brak odpowiedzi)

$
0
0

Od września 2015 r. biorę co 4 tygodnie Zoladex. W dniu 10.05.2017 r. miałam wyznaczoną wizytę w przychodni na kolejny zastrzyk lecz o niej zapomniałam. W związku z powyższym zastrzyk tego dnia po południu zrobiła mi znajoma pielęgniarka. Jednak nie jestem pewna czy na pewno implant został mi wstrzyknięty. Pani pielęgniarka miała najpierw problem ze wstrzyknięciem implantu, ponieważ nie odblokowała strzykawki, a później na igłę nie nasunęło się jej automatyczne zabezpieczenie po dokonaniu wstrzyknięcia.
Proszę o informację czy w takim przypadku powinnam wziąć drugi zastrzyk natychmiast (dziś, jutro...) czy też dopiero za 4 tygodnie od tamtego feralnego zastrzyku tj. 07.06.2017 r.
Proszę o pomoc.


czytaj więcej

Interpretacja wyniku biopsji mammotomicznej; ból piersi (brak odpowiedzi)

$
0
0

Proszę o interpretację wyniku biopsji mammotomicznej piersi. Rozrost łagodny o typie Adenomyoepithelial adenosis, SMA +, CK -, CD34 -, CD31 -, BCL2 +, Ki67 niskie.

Mam pytanie również o ból piersi...biopsja wykonana ponad miesiąc temu, a ja nie mogę poradzić sobie z bólem ale obu piersi. Są bardzo nabrzmiałe i mam biały, ropny wyciek z piersi (nadmieniam, że w ciąży nie jestem).


czytaj więcej

Jakie powinno być zastosowane leczenie (brak odpowiedzi)

$
0
0

Mam 50 lat. W XII 2015 r. przeszłam mastektomię piersi lewej z uwagi na rozpoznanie raka piersi, typ luminany B, czyste węzły chłonne. Ekspresja receptora estrogenowego w 70%, receptora progesteronowego w 85%, HER2 ujemny, Ki67 20%.
Leczenie: tamoksyfen. W okresie styczeń - grudzień 2016 r. nieregularna miesiączka co 40-50 dni, od stycznia 2017 r. powrót regularnej miesiączki.
W kwietniu 2016 r. wznowa miejscowa. Opis histopatologiczny: fragment skóry i tłuszczowej tkanki podskórnej oraz fragment tkanki tłuszczowej z przylegającymi włóknami mięśni szkieletowych z guzkowato uformowanym naciekiem raka średnicy do 8 mm (IHC: mammoglobina +/p63 -/CK5/6 -) dochodzącego ogniskowo do linii cięcia. W obrębie materiału nie stwierdza się elementów węzła chłonnego. Receptory estrogenowe: stan dodatni wg St. Gallen (3+, >90%), Allreda 8, Remmele 12 Receptory progesteronowe: stan dodatni wg St. Gallen (2+, > 80%), Allreda 7, Remmele 8.
Badania TK jama brzuszna, miednica, klatka piersiowa - bez przerzutów.
Jakie leczenie powinno być zastosowane?


czytaj więcej

Czy zastosowane leczenie jest prawidłowe (brak odpowiedzi)

$
0
0



Mama ma 59 lat. Stwierdzono u niej nowotwór złośliwy piersi prawej IV (rozsiew do wątroby i kości - badanie PET- CT z 05.05.2017).
Mama doznała patologicznego złamania kręgu L1 - jest po stabilizacji obustronnej kręgów Th12 - L2 z 07.02.2017.
Początek diagnozowania - początkowo podejrzenie szpiczaka (sugestia radiologa opisującego zdjęcie).
Wynik hist-pat guza piersi z 13.04.17: Guz o wymiarach 25 x 10 mm - carcinoma ductale invasivum NST. Receptor estrogenowy (+++) TS=IS(3) + PS(5) 80%. Receptor progesteronowy (-), KI67 w ok 30%, Hercep Test - wynik negatywny.
Z opisu badania PET-CT z 05.05.2017: W wątrobie w seg. V/VI aktywna metabolicznie, hipodensyjna zmiana ogniskowa 43 x 36 x 36 mm.
Z opisu USG z dnia 30.05.2017: Wątroba niepowiększona o prawidłowej echogoniczności z obecnością w płacie prawym hypoechogennego ogniska guzowatego wielkości 5,2 x 3,6 cm z poj. drobnym zwapnieniem oraz dwa drobne ogniska hypoechogenne (meta susp.); w płacie prawym obwodowo wielkości 0,78 cm i w płacie lewym centralnie wielkości ok 0,6 cm.
Mama jest w stanie ogólnym dość dobrym, WHO 1. Wyniki badań laboratoryjnych, poza podwyższonym CA 15-3 46,56 U/ml, bez odchyleń od normy.
Mama otrzymała paliatywną radioterapię na obszar przerzutu do trzonu kręgu 20 Gy w dniach 08.05 - 12.05.
W dniu 30.05.17 wprowadzono następujący schemat leczenia:
1 kurs chemioterapii paliatywnej wg schematu FAC -Doxo 80 mg iv, CTX 800 mg iv, 5Fu 800mg iv. Podano również preparat kwasu zolendronowego. Kolejny kurs chemii za 3 tygodnie.
Czy jest to najlepiej dobrane leczenie w tej sytuacji? Czy to leczenie daje nadzieję na stabilizację choroby?


czytaj więcej

Czy angioinwazja pogarsza rokowania (brak odpowiedzi)

$
0
0

Bardzo proszę o interpretację wyniku - mam 39 lat, jestem po BCT i usunięciu wartownika.
Guz o wymiarach 1, 5x 1,2 x 1 cm, usunięty z marginesami: od godz. 6 i 9 po 2 mm, od strony skóry 5,5 mm, margines głęboki 5,5 mm, od godz 12 - 8 mm, od godz 3 - 20 mm. Rak NST, G1 (tworzenie cewek 1 pkt, polimorfizm jąder 2 pkty, aktywność mitotyczna 5 mitoz/10 HPF 1 pkt). Stwierdzono cechy inwazji naczyń w sąsiedztwie guza. Na terenie raka naciekającego są widoczne ogniska raka wewnątrzprzewodowego, G1, typ sitowaty, bez martwicy, średnicy do 1,25 mm, w najmniejszej odległości 5 mm od marginesu od strony godz 6. Skóra nad guzem bez utkania raka. Węzły chłonne (były 2 oznaczone i usunięte) bez przerzutu raka. pT1c N0 (i-, sn).
Wyniki immunochemii z biopsji gruboigłowej: receptory estrogenowe ekspresja dodatnia (3+) w ok. 95% komórek raka, receptory progesteronowe ekspresja dodatnia (3+) w ok. 90% komórek raka, HER2 - 3+, Ki67 - 50%.
USG jamy brzusznej oraz RTG klatki piersiowej nie wykazały żadnych zmian.
Czy angioinwazja w moim przypadku pogarsza rokowania, i jakie one są?
Czy zachowane marginesy są wystarczające?


czytaj więcej

Interpretacja przypadku - cd. (brak odpowiedzi)

$
0
0

Kontynuacja pytania "Interpretacja przypadku" z 12 maja 2017 r.



Proszę o interpretację wyniku histopatologicznego po mastektomii piersi prawej z układem chłonnym pachy.
W preparatach utkanie naciekającego średnio zróżnicowanego przewodowego raka piersi G2 (cewki - 2, polimorfizm - 2, mitozy - 2) ze składową raka in situ. Kod ICD-O 8500/3. Komórki atypowe tworzą skupienia, gniazda, cewki oraz układy sitowe. Stwierdzono inwazję naczyń limfatycznych. Skóra bez nacieku raka. Brodawka sutkowa bez zmian. Pozostały miąższ sutka z obecnością ogniskowych brodawkowatych rozrostów nabłonka przewodowego bez cech atypii, torbieli i włóknienia podścieliska.
Guz o wymiarach 15 x 11 mm zlokalizowany w kwadrancie górnym zewnętrznym został usunięty z marginesem niezmienionych tkanek. W tkance tłuszczowej zawartości dołu pachowego znaleziono 35 węzłów chłonnych, w tym 4 węzły z przerzutami raka średnicy od 2,5 do 7 mm. Komórki rakowe naciekają torebkę węzłową oraz otaczającą tkankę tłuszczową. Węzeł chłonny szczytu pachy nie zajęty.
Carcinoma ductale infiltrans mammae G2 partim in situ. Metastases carcinomatosae lymphonodorum (4/35). Zaawansowanie nowotworu według pTNM: pT1cN2a
Proszę o interpretację obecnego wyniku, rokowanie i jakie dalsze leczenie powinno być zastosowane.


czytaj więcej
Viewing all 1353 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>