Quantcast
Channel: Amazonki.net - Porady ekspertów
Viewing all 1353 articles
Browse latest View live

Jakie powinno być zastosowane leczenie (brak odpowiedzi)

$
0
0

Mam pytanie odnośnie leczenia mojej mamy. Około pół roku po mastektomii pojawiły się liczne przerzuty do kości. Mama cierpi na raka hormonozależnego her-2 ujemy, PR - poz, ER - poz. Zastosowano leczenie Faslodexem, który doprowadził do remisji na okres 2 lat. Niestety w lutym zaczęły się pogarszać próby wątrobowe - wyszły przerzuty.
Moje pytanie brzmi czy można wprowadzić mamie nowy lek hormonalny, ewentualnie zastosować dodatkowo lek przełamujący hormonooporność? Mamie przepisano Xelodę, ale w ogóle nie zadziałała, a parametry krwi się pogorszyły. Prawdopodobnie na raka hormonozależnego chemia kiepsko działa, bo wolno się dzielą komórki.


czytaj więcej

Dozwolone zabiegi rehabilitacyjne (brak odpowiedzi)

$
0
0

Oszczędzającą operację nowotworu złośliwego sutka (LCIS mammae sin), a właściwie dwie, bo była poprawka, miałam w styczniu i kwietniu 2013 roku. Od lipca 2013 biorę hormony (Nolvadex D), mam brać 5 lat.
Problem polega na tym, że mam duże kłopoty ze zwyrodnieniem kręgosłupa. Lat mam 78, a chociaż ratunkiem jest rehabilitacja, to z powodu raka nie mogą u mnie stosować fizykoterapii (prądy, laser, ultradźwięki, pole itd.) Nikt nie może udzielić mi odpowiedzi, co dokładnie mogę stosować. Onkolog odsyła do rehabilitanta, rehabilitant do onkologa. Bardzo proszę o wyjaśnienie. Czekam na sanatorium i jest to dla mnie bardzo ważne. Czy mogę brać kąpiele? Bicz szkocki, masaż podwodny, krioterapię? Obecnie lekarz rehabilitacji przepisuje mi tylko masaż ręczny i ćwiczenia w UGUL, moje pytanie jest: czy może być stosowane coś jeszcze? Może w ograniczonym zakresie?


czytaj więcej

Wstrząs po Paclitaxelu (brak odpowiedzi)

$
0
0

Mam 34 lata. W listopadzie 2016 r. wykryłam zmianę w lewej piersi na godz 4/5 (27 x17 mm). Rak trójujemny. Od 3 stycznia 4 x AC + 12 Paklitaksel. Przy 3. Paklitakselu - wstrząs. Przerwanie chemii i operacja oszczędzająca z biopsją węzła wartowniczego. Z powodu wyników 0/1 węzeł chłonny bez przerzutów raka i w 1/4 węźle chłonnym stwierdza się przerzut raka ZAPADŁA DECYZJA: operacja wycięcia całkowicie węzłów chłonnych. Dodam, że oprócz guza 0.8 mm znaleziono dodatkowe ognisko 0.5 mm w usuniętym fragmencie choć nie w marginesie. Wyniki z grudnia 2016: E-kadheryna (-), Immunoekspresja receptorów estrogenowych i progesteronowych (-), Ki67 90%, Her-2 ujemny +1, BRCA 1 i 2 negatywne.
Po drugiej operacji, tej w której usunięto 21 węzłów chłonnych, okazało się, że 21 jest czystych. Dziś byłam u lekarza, który postanowił podać mi we wtorek 11-go lipca 1 z 10 Paklitakseli, których nie dokończyłam z powodu wstrząsu. Z 10 na 11go lipca mam wziąć o 24 godz. 20 tabletek deksamethasonu plus o 6 rano (już 11go) kolejne 20 tabletek deksamethasonu - łącznie 40 szt.
Mam pytanie czy po takiej premedykacji mogę spróbować zaufać lekarzowi, że ten Paklitaksel mnie nie wykończy, że nie będzie następnego tylko tym razem gorszego wstrząsu? Dodam, że źle reaguję na sterydy - gorące czerwone poliki plus rozedrganie i niepewność. Sama nie wiem czy to dobre wyjście, że lekarze trzymają się wersji dokończenia serii Paklitakselu a po niej dopiero naświetlania?
Prosze o pomoc, bardzo się boje.


czytaj więcej

Interpretacja wyników pooperacyjnych (brak odpowiedzi)

$
0
0

20.06.2017 wykonano kwadrantektomię piersi lewej
Wynik badania histopatologicznego:
rozpoznanie: Carcinoma Lobulare In Situ
Ogniska LCIS usunięto z marginesem zdrowej tkanki poniżej 1 mm (od strony skóry)
Fibroadenoma
Laesio fibrosa et cystica mammae

Opis makroskopowy:
Do badania otrzymano fragment tkanki tłuszczowej i miąższu sutka o wymiarach 6 x 5,5 x 2 cm z fragmentem skóry o wymiarach 2,5 x 0,5 cm wraz z igła lokalizacyjną z oznaczonymi ale nieopisanymi marginesami - pobrano wg tacki
Na przekrojach w pobliżu końca igły lokalizacyjnej biały, nieostro odgraniczony guz o wym. 1,1 x 0,8 cm.
Zmianę usunięto z marginesami:
od strony powięzi szerokości 0,8 cm,
od strony skóry szerokości 0,1 cm,
pobrano przekrój guza wraz z marginesem od strony powięzi i skóry 1 wyc. nr 980
od strony kwadrantów górnych szerokości 3 cm 1 wyc. nr 981
od strony kwadrantów dolnych szerokości 1,5 cm 1 wyc. nr 982
od strony przyśrodkowej szerokości 3 cm 1 wyc. nr 983
od strony bocznej szerokości 2,5 cm 1 wyc nr 984
Pobrano z guza 2 p. 2 wyc. 985 - 986 - guz pobrano w całości
Pozostały miąższ sutka przerośnięty tkanką włóknistą pobrano 1 wyc. nr 987 z marginesem od strony powięzi i skóry.


Pytania:

1. Co oznacza w rozpoznaniu: "ogniska LCIS usunięto z marginesem zdrowej tkanki poniżej 1 mm (od strony skóry)"? A dalej w opisie makroskopowym "na przekrojach w pobliżu końca igły lokalizacyjnej biały, nieostro odgraniczony guz o wym. 1,1 x 0,8 cm". Wiem co znaczy LCIS ale chodzi mi o ten margines od strony skóry - czy on fizycznie może być mniejszy niż 1 mm? Czy tak mały margines ma jakieś konsekwencje dla dalszego leczenia? Co znaczy, że jest "nieostro odgraniczony" i jakie to ma konsekwencje w porównaniu z tym gdyby był odgraniczony ostro? Kwadrantektomię miałam 20.06.2017r., węzłów chłonnych nie miałam ruszanych bo nie ma w nich zmian. Wczoraj otrzymałam wynik histopatologiczny, ale te fragmenty opisu zwróciły moją uwagę dopiero w domu. Czekam na wyniki badania receptorów (prawdopodobnie do końca tygodnia) a potem mam się zgłosić w celu ustalenia dalszego leczenia. Czy ten mały margines może wpłynąć na to, że konieczne będzie jakieś szersze leczenie niż gdyby margines był większy?
2. Czy przy takim guzie i takiej operacji konieczna jest radioterapia czy hormonoterapia czy obie?
3. Jaki może być maksymalny odstęp po zabiegu do rozpoczęcia radio- lub hormonoterapii (w sensie jakiego okresu czasu odstęp nie powinien przekroczyć)? Czy w radioterapii może być np. 1 dzień przerwy? A jeśli się by zdarzył to co wtedy - wydłuża się cykl o jeden dzień czy cała radioterapia traci sens?


czytaj więcej

Czy zaproponowane leczenie jest prawidłowe (brak odpowiedzi)

$
0
0

Mam 37 lat, 24 maja usłyszałam diagnozę: rak brodawkowaty. Guz miał 9 mm, rak stwierdzony na biopsji mammotomicznej. Jestem po kwadrantektomii oraz wycięciu węzła wartowniczego (brak przerzutów). Oznaczono też receptory: ER - 100% komórek (+++), PR - 100% komórek (++), Ki67 - ok. 10%, Her2 (+) - reakcja ujemna.
Zaproponowano mi hormonoterapię - tamoksifen oraz radioterapię - wstępnie 17 naświetleń.
1. Czy można się obejść bez hormonoterapii i radioterapii?
2. Czy są inne leki może nie oferowane w Polsce i nie oferowane na NFZ, łagodniejsze i bezpieczniejsze dla organizmu, z których warto skorzystać?
3. Czy należy zrobić jeszcze jakieś inne badania, np. określić złośliwość, brca?


czytaj więcej

Interpretacja przypadku (brak odpowiedzi)

$
0
0

Pani doktor, odebrałam wynik mammografii i USG i prosiłabym o poradę w tej sprawie.
Wynik mammografii: "Piersi o utkaniu gruczołowym, stan po operacji piersi lewej z powodu mikrozwapnień, stan po biopsji mammotomicznej pod USG piersi prawej. W obu piersiach mastopatyczne zagęszczenia oraz pojedyncze rozsiane mikrozwapnienia. W kw. przyśrodkowym dolnym piersi lewej cień o dł. 23 mm. W prawej piersi cień o śr. 9 mm. Lokalizacja jak w badaniu poprzednim (poprzedni pomiar 8 mm)."
Wynik USG: " Piersi gęste, gruczołowe. Opisywane zmiany w MMG nie uwidaczniają się w USG. Wskazana dalsza kontrola. Jamy pachowe wolne."
W uzupełnieniu dodam, że w 2010 roku miałam resekcję kwadrantu piersi lewej z powodu mikrozwapnień (okazały się łagodne). Dodam jeszcze, że w poprzednim badaniu (kwiecień 2016) nie ma mowy o cieniu w piersi lewej. Również w tej piersi, od ok. 2 miesięcy, odczuwam ból w okolicy brodawki i jakby ciągnięcie. Niekiedy mam wrażenie, że promieniuje on do ręki.
Lekarz, u którego odbierałam wynik (lekarz, który mnie skierował - chirurg onkolog - był na urlopie, zastępował go inny lekarz) powiedział, że nie ma powodu do niepokoju i zlecił badanie kontrolne za rok. Odnosząc się do bólu, też powiedział, że to nic groźnego.


Moje pytania w związku z tym:
Czy Pani zdaniem, rzeczywiście nie ma powodu do niepokoju?
Czy nie sądzi Pani, że powinno się wykonać badania wcześniej, niż za rok?
Dlaczego na USG nie widać zmian, które wykazuje mammografia?
Czytałam w Internecie o elastografii, podobno jest dokładniejsza, niż USG. Czy rzeczywiście tak jest i czy warto ja wykonać?


czytaj więcej

Interpretacja wyniku scyntygrafii kości (brak odpowiedzi)

$
0
0

Moja mama w 2012 roku, po wykryciu raka piersi prawej, przeszła operację mastektomii, a następnie chemioterapię cytostatykami. (Rak przewodowy inwazyjny oraz przewodowy in situ NHG3, pT1c, pN0. Nie wykazano obecności receptorów estrogenowych i progesteronowych, HER2 - Score = 3+; ekspresja antygenu proliferacyjnego Ki67 w około 50% jąder komórkowych.) Dodatkowo ma mutację genu NOD2.

W 2014 r., z powodu bólów kręgosłupa, wykonano scyntygrafię kości metodą "whole body": "Nieznacznie powiększona aktywność radioznacznika w obszarze górnej części trzonu kręgu L5 oraz w stawie międzykręgowym L5-S1 po stronie lewej - obraz sugeruje zmiany o charakterze zwyrodnieniowym, ale zaburzenia nie były widoczne w badaniu poprzednim (z 2012r.)". Po tym badaniu nie wykonano żadnych innych, choć rozważano weryfikację radiologiczną.

W tym roku mama ma bardzo silne bóle w okolicach kręgosłupa, lekarz ortopeda nie wie co może być powodem i sugeruje jedynie leki przeciwbólowe. Mama miała ponowną scyntygrafię kości w maju tego roku. Jej wynik: "Utrzymuje się nieco wzmożony wychwyt izotopu w górnej części trzonu kręgu L5 oraz w stawie międzykręgowym L5-S1 po stronie lewej. Nie notuje się nowych ognisk patologicznego gromadzenia znacznika sugerujących meta".

Moje pytania:
1. Czy to może być przerzut do kości?
2. Czy po tym okresie trzech lat między jednym a drugim badaniem mogło się nic więcej nie rozwinąć? Czy może to faktycznie zmiany zwyrodnieniowe?
3. Co robić dalej? Udać się do lekarza? Jakiej specjalności?
Nie wiem co robić, mam straszny mętlik w głowie. Chodzi o moją ukochaną mamę. Proszę o pomoc.



czytaj więcej

Czy konieczna jest chemioterapia (brak odpowiedzi)

$
0
0

Mam 48 lat. Jestem po usunięciu prawej piersi i czterech węzłów.
Moje wyniki histopatologiczne: cztery węzły chłonne z niespecyficznym odczynem zapalnym, bez przerzutów nowotworowych. Rak śluzowy naciekający G2 piersi prawej C50.9M-8480/3, pT1c. Rak nacieka tkankę tłuszczową i zrąb gruczołu z towarzyszącym rozrostem tkanki włóknistej. Angioinwazja niewidoczna. Guz usunięty w całości. Głęboki margines operacyjny 0,5 cm. W okolicznym miąższu łagodne zmiany włóknisto-torbielowate, gruczolistość, metaplazja apokrynowa i rozrost sródprzewodowy bez cech atypii. Włóknienie brodawki sutkowej.
Receptory estrogenowe dodatnie w 70% komórek, nasilenie reakcji3+
Receptory progesteronowe dodatnie w 70% komórek, nasilenie reakcji3+
E-cadheryna dodatnia. Ki-67 10%. Status receptora HER-2 ujemny - brak reakcji.
Gruczoł piersiowy z osełką skóry. Na przekroju gruba tkanka włóknista z obecnością mnogich torbielek. Granica bez oznaczenia topograficznego w kwadracie zewnętrznym górnym? na przekroju śluzowaty guz .
Jestem po amputacji trzonu macicy, nadal miesiączkuję.

Proszę o odpowiedź czy będzie konieczna chemia, czy wystarczy leczenie hormonalne?


czytaj więcej

Czy konieczne jest usunięcie trzonu macicy (brak odpowiedzi)

$
0
0

Mam 38 lat, stwierdzoną rzadką mutację BRCA 1, dużą liczbę zachorowań (8 osób w 3 pokoleniach) na raka piersi.
Jestem po mastektomii, a z powodu obciążenia genetycznego mam zalecenie usunięcia jajników. Jestem także w trakcie leczenia tamoksyfenem. Owariektomię będę miała robioną laparoskopowo. Chirurg, który będzie przeprowadzał zabieg powiedział, że z uwagi na tamoksyfen, który wiadomo, że może powodować przerost endometrium proponuje usunięcie także trzonu macicy. Wyczytałam jednak, że po usunięciu macicy mogą być problemy jelitowe, z pęcherzem moczowym. Nie wiem wiec czy warto usuwać trzon macicy. Moje endometrium jest aktualnie bardzo cienkie, chociaż z drugiej strony zażywam tamoksyfen dopiero 2 miesiące.
Bardzo proszę o opinię.



czytaj więcej

Zawyżony poziom płytek krwi (brak odpowiedzi)

$
0
0

Pani Doktor, mam pytanie odnośnie zawyżonego poziomu płytek krwi.
Mama miała dnia 14.07 3. kurs chemioterapii wg schematu FAC. Płytki krwi w tym dniu były na poziome 488 tys. Tydzień przed chemią 06.07 robiłyśmy wyniki i wówczas płytki wynosiły 288 tys. W tym dniu 06.07 był również zbadany poziom D-Dimerów, które wyszły 360 (nie na zlecenie lekarza prowadzącego, nasza prywatna inicjatywa). Być może jestem przewrażliwiona, ale zmartwił mnie ten poziom płytek, tym bardziej, że tutaj na forum dużo pisze się o zagrożeniu zakrzepicą, jakie niesie zarówno sama choroba nowotworowa jak i związane z nią leczenie. Onkolog w ogóle nie wspomniał o zawyżonym poziomie płytek, stąd moje pytania:
1) Czy należy zacząć martwić się tym wzrostem w ciągu tygodnia o 200 tys. i obecnym poziomem płytek 488 tys.?
2) Czy należy wdrożyć jakąś profilaktykę przeciwzakrzepową?
3) Czy poziom D-Dimerów jest w porządku?
Dodam jeszcze, że 06.02 mama przeszła stabilizację przeznasadową kręgosłupa i po operacji przyjęła 30 zastrzyków Clexane.


czytaj więcej

Obecność komórek nowotworowych w granicy cięcia (brak odpowiedzi)

$
0
0

Tydzień temu świat mi się zawalił. Mimo regularnych kontroli i badań - ostatnie w maju b.r. wykazujących zmiany łagodne - po usunięciu guzów - rak. W jednej zmianie naciekający NST, w drugiej inwazyjny DCIS. W obu przypadkach HER ujemny. Wskaźnik G2 i G1, bez wiedzy o przerzutach w węzłach, obydwa hormonozależne o Ki-67 10% i 5%. Bardzo martwię się obecnością komórek nowotworowych w granicy cięcia w raku naciekającym. Mam mieć za około miesiąc mastektomię z wycięciem wartownika.
Bardzo proszę mi powiedzieć jak wyglądają szanse na rozprzestrzenienie się przez cięcie w obszarze nowotworu? Czy każdy tydzień poważnie grozi rozsianiem do innych narządów?


czytaj więcej

Czy podczas leczenia Reseligo trzeba stosować antykoncepcję (brak odpowiedzi)

$
0
0

Mam 41 lat. Rok temu przeszłam radykalną mastektomię z jednoczasową rekonstrukcją. Przyjęłam 4 dawki chemioterapii AC. Obecnie biorę tamoxifen i reseligo (od stycznia). Nie miesiączkuję od listopada. Czy można jakoś stwierdzić, czy moje jajniki przestały działać? Czy gdybym chciała powrócić do współżycia seksualnego, to powinnam stosować jakąś antykoncepcję?


czytaj więcej

Czy konieczne jest usunięcie wszystkich węzłów chłonnych (brak odpowiedzi)

$
0
0

W czerwcu miałam operację kwadrantektomii piersi, usunięto mi też węzeł wartowniczy. W wyniku badania histopatologicznego węzła wartowniczego stwierdzono ognisko przerzutu raka. Lekarz badający mnie stwierdził, że to ognisko można ,,wyleczyć" przez radioterapię. Czy jednak radioterapia wystarczy, czy konieczne byłoby usunięcie pozostałych węzłów?


czytaj więcej

Czy konieczna jest operacja (brak odpowiedzi)

$
0
0

Jestem nowa i kompletnie załamana. W ramach badań "Zdrowa kobieta" na pierwszej mammografii poległam. Leczę się w Centrum Onkologii.
W biopsji stereotaktycznej wyszło: Carcinom invasivum mammae NST grade 2, ER (+) 90%, PGR (+) 30%, HER2 - 0, kI67 - 15%.
Mam wątpliwości czy zawsze trzeba operować, czy można leczyć w inny sposób np. Palbociclib (Ibrance)?


czytaj więcej

Złe samopoczucie po chemioterapii (brak odpowiedzi)

$
0
0

Moja znajoma (48 lat) jest po operacyjnym usunięciu guza z piersi oraz węzłów, aktualnie jest po dwóch cyklach chemii "czerwonej".
Moje pytanie dotyczy jej samopoczucia, otóż jest bardzo słaba, nie może jeść, ból w buzi, ból wnętrzności, temperatura podwyższona, nawet mówienie ją męczy, bardzo częste silne bóle podbrzusza jakby ktoś skręcał na siłę jelito. Lekarz pierwszego kontaktu stwierdził grzybicę, ale martwię się co do tych boleści.
Proszę o poradę, będę bardzo wdzięczna za jakąkolwiek wskazówkę.


czytaj więcej

Interpretacja przypadku (brak odpowiedzi)

$
0
0

Wynik badania patomorfologicznego wykonanego po mastektomii:
Rak inwazyjny piersi lewej. Przerzuty raka w węzłach pachy (2/16 węzłów: przerzuty śr. do 0,7 cm bez przekraczania torebki). NHGx, ypTx, ypN1a. Brak cech odpowiedzi na chemioterapię w węzłach chłonnych. Odpowiedź guza na chemioterapię: duża (większa od 50% zaniku) (8500/3 T-04935)*
Wcześniejsze wyniki:
Biopsja gruboigłowa: rak przewodowy inwazyjny NHG2 (3+3+1) 5 mitoz/10 HPF średnica pola widzenia 0,5 mm.
Badanie immunohistochemiczne: wykazano obecność receptorów estrogenowych w ponad 75% jąder komórek nowotworowych. Wykazano obecność receptorów progesteronowych w mniej niż 10% jąder komórek nowotworowych. Oznaczono białko HER2 za pomocą przeciwciała króliczego Ventana PATHWAY HER - 2/neu(4B5), odczyn negatywny w komórkach raka naciekającego (Score=1+). Wykazano ekspresję antygenu proliferacyjnego Ki67 w ok. 50% jąder komórkowych.

Mam już zacząć się bać? Bo nie znam się na tym zupełnie, proszę o interpretację wyników. Natomiast w całym procesie leczenia czuję się jak świnka morska, która przecież nie musi wiedzieć nic, natomiast powinna bez szemrania poddać się procedurze. Niefajnie. W najbliższy wtorek spotykam się z radiologiem - w dalszym leczeniu czeka mnie naświetlanie a następnie hormonoterapia, ale nie wiem jakie są rokowania przy takich wynikach.


czytaj więcej

Jakie powinno być zastosowane leczenie (brak odpowiedzi)

$
0
0

Proszę o interpretacje wyników biopsji mojej mamy. Jakie leczenie po wycięciu guza najlepiej zastosować? Czy koniecznie musi to być chemioterapia?

Rak śluzowy typu hypercelularnego II.
makro: pierś lewa o wym. 20 x 15 x 7 cm z płatem skóry o wym.20,5 x 14 cm.
Na przekroju znajduje się śluzowy guz o wym. 8 x 7 x 11 cm z ogniskiem martwicy śred. 5 cm
brodawka - A
Guz z powięzią - B
Guz z okolicy podbrodawkowej - C
Guz - D
Fragment tkanki tłuszczowej śred. 6cm z widocznymi wybarwionymi węzłami chłonnymi.
węzły chłonne:
E - wyb. węzeł chłonny śr. 0.7 cm
F - wyb. węzeł chłonny śr. 1.7 cm
G - wyb. węzeł chłonny śr. 1.5 cm
H - wyb. węzeł chłonny śr. 0.5 cm
I - wyb. węzeł chłonny śr. 0.7 cm
J - wyb. węzeł chłonny śr. 0.6 cm
Nowotwór dochodzi na odległość 1 mm do powięzi.

ER +++ > 80%, PR +++ > 70%, Ki67 +40%, HER2 0 ujemny.
W otaczającej tkance gruczołowej obecne rozrosty wewnątrzprzewodowe oraz zmiany walcowatokomórkowe. 6 węzłów wartowniczych, które były badane jest wolnych od utkania raka.


Mama ma 52 lata i miesiączkuje.


czytaj więcej

Dozwolone zabiegi rehabilitacyjne (brak odpowiedzi)

$
0
0

Mam 78 lat. Oszczędzającą operację nowotworu złośliwego sutka (LCIS mammae sin), a właściwie dwie, bo była poprawka, miałam w styczniu i kwietniu 2013 roku. Od lipca 2013 biorę hormony (Nolvadex D), mam brać 5 lat.
Problem polega na tym, że mam duże kłopoty ze zwyrodnieniem kręgosłupa. Ratunkiem jest rehabilitacja, ale z powodu raka nie mogą u mnie stosować fizykoterapii (prądy, laser, ultradźwięki, pole itd.). Nikt nie może udzielić mi odpowiedzi, co dokładnie mogę stosować. Onkolog odsyła do rehabilitanta, rehabilitant do onkologa.
Bardzo proszę o wyjaśnienie. Czekam na sanatorium i jest to dla mnie bardzo ważne. Czy mogę brać kąpiele? Bicz szkocki, masaż podwodny, krioterapię? Obecnie lekarz rehabilitacji przepisuje mi tylko masaż ręczny i ćwiczenia w UGUL,
Moje pytanie jest: czy może być stosowane coś jeszcze? Może w ograniczonym zakresie?



czytaj więcej

Interpretacja wyniku TK jamy brzusznej (brak odpowiedzi)

$
0
0

2 lata leczenie hormonami i teraz są przerzuty w wątrobie i płucach; guz nieoperacyjny; kości przerzuty ale opanowane'
Wynik RM:
Wysięk w prawej jamie opłucnowej do 16 mm w zakresie objętym badaniem, wątroba powiększona usiana nieostro odgraniczonymi ogniskami, hyperintensywne w dyfuzji i wykazują postępujące w czasie obwodowe wzmocnienie kontrastowe, najwyraźniejsze w fazie miąższowe. Największe ogniska do ok. 20 mm. Poza tym w wątrobie nieregularne obszary ograniczonej dyfuzji i zaburzonej perfuzji górnej i dolnej części płata prawego. We wnęce wątroby węzły chłonne do 16 mm. Przewody żółciowe nieposzerzone, pęcherzyk żółciowy obkurczony. Śledziona, trzustka, nadnercza bez zmiany, dodatkowo śledziona 9 mm, nerki bez zastoju - lewa mniejsza z kilkoma torbielami miąższowymi do 10 mm.
Wnioski: rozsiew meta w wątrobie.
Wyniki: alat 80, aspat 200, bilirubina ok, kreatynina coś koło 3, wapń trochę powyżej normy.

Wiem. że jest źle ale chociaż ratujemy się chemią ale lekarz nie chce podać chemii na razie. Co zrobić?? Na ile muszą poprawić się wyniki? Dostaje hepa-merz w kroplówce do środy.



czytaj więcej

Czy zastosowane leczenie jest prawidłowe (brak odpowiedzi)

$
0
0

Mam 52 lat.

BGI piersi lewej 21.03.2017
Rak przewodowy naciekający sutka G1, (p63-), ER 90% silny odczyn, PR 30% silny i średni odczyn, HER2 - (1+), Ki67 powyżej 14% (30-40%).
BGI piersi lewej 14.04.2017
Rak zrazikowy naciekający sutka G2, (p63-), E-kadheryna (-), ER 90% silny odczyn, PR 60% silny i średni odczyn, HER2 - ujemny, Ki67 poniżej 14%.
Mastektomia prosta BNO z węzłem wartownikiem 9.05.2017
Wynik hist-pat.:
Rak dwuogniskowy piersi lewej.
1. Rak zrazikowy naciekający G2 in situ. Kod ICD-O 8520/3. 3 węzły chłonne w tym 2 z przerzutami 4 mm i 5 mm. Komórki rakowe naciekają torebkę węzłową oraz otaczającą tkankę tłuszczową okołowęzłową. Komórki atypowe tworzą układy trabekularne, linijne, oraz leżą rozproszone w podścielisku. Komórki nie wykazują ekspresji E-kadheryny. Inwazji naczyniowej nie stwierdzono. Skóra bez nacieku raka. Guz o wymiarach 22 x 16 x 23 mm.
2. Rak przewodowy naciekający G2 (cewki - 2 pkt, polimorfizm - 2 pkt,mitozy - 2 pkt) ze składową raka in situ. Kod ICD-O 8500/3. Komórki atypowe tworzą skupienia gniazda, cewki oraz układy sitowate w obrębie składowej in situ. Skóra bez nacieku. Stwierdzono inwazję naczyniową. W pobliżu 1 węzeł chłonny z przerzutem raka 5 mm (1/1). Pozostały miąższ z rozproszonymi ogniskami LCIS/ALH. Zaawansowanie pT2NM: pT2(m)pN1c(sn) łącznie z węzłem. Guz o wymiarach 20 x 15 x 25 mm.
Limfadenektomia pachowa lewostronna z dnia 7.06.2017
Wynik hist-pat.:
12 węzłów chłonnych bez przerzutów raka (0/12).

Od 7.07.2017 leczenie AC 4 x co 3 tyg. Paclitaxel 12 x co 1 tydz.. Radioterapia i hormonoterapia.


Czy zastosowane leczenie jest prawidłowe?
I czy mam szanse na całkowite wyleczenie i czy rokowania w moim przypadku są dobre czy złe?


czytaj więcej
Viewing all 1353 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>