Quantcast
Channel: Amazonki.net - Porady ekspertów
Viewing all 1353 articles
Browse latest View live

Usunięcie portu (brak odpowiedzi)

$
0
0

W 12.2011 r. miałam przez Pana przeprowadzoną rekonstrukcję piersi ekspanderoprotezą w Szpitalu MSWiA w Warszawie. Aktualnie chciałabym usunąć port z uwagi na dyskomfort i lekki ból związany z prawdopodobnym przesunięciem się i powstałym zgrubieniem w okolicy.
Czy można wykonać ten zabieg u Pana i czy jest możliwa refundacja przez NFZ?


czytaj więcej

Interpretacja przypadku (brak odpowiedzi)

$
0
0

Mam 46 lat. Rak piersi lewej, BRCA1/2 (-), podtyp potrójnie ujemny, indeks proliferacyjny ki67 w przedziale 80-90%, po neoadjuwantowej chemioterapii (4 x AC, 4 x DTX).
07.2017 roku - BCT+ SNB, h-p: NST, G3, ypT2N1asn, węzły chłonne 1/5, guz śr. 2,5 cm, zabieg R1), 09.2017 roku - mastektomia sposobem Maddena, (ypT2mN2aPR, węzły chłonne 6/32,R0).
Radioterapii, bez leczenia hormonalnego.
W marcu zauważyłam guzek w okolicy blizny po mastektomii (w hist-pat: rak naciekający G3, zatory komórek w świetle naczyń). Od 3 tygodni wyraźna progresja miejscowa.
Fizykalnie: PP - bez patologii, w zakresie blizny po mastektomii rozległy naciek npl skóry o wym. 20 x 30 cm z rozpoczynającym się owrzodzeniem w części centralnej. Regionalne węzły chłonne niepodejrzane w badaniu fizykalnym.
Chciałabym znać jakie są rokowania. Ma być leczenie systemowe II rzutu cystatyna - nie wiem czy dobrze podaję nazwę.
Proszę wyjaśnić mi co oznacza indeks prolifercyjny Ki67 w przedziale 80-90%.


czytaj więcej

Nawracający ropień piersi (brak odpowiedzi)

$
0
0

Od roku walczę z nawracającymi ropniami, pierś cały czas mocno boli. Obecnie zastanawiam się nad usunięciem już całej piersi, ale dopiero będę rozmawiać z lekarzem o wyniku.
Bardzo proszę o ocenę, czy można coś zrobić czy nadal muszę tak cierpieć. Mam już dość :( Wiem, że część to typowo po zabiegach... Ale ja już naprawdę nie mogę. :(
Oto wynik rezonansu magnetycznego: Stan po kilkakrotnych zabiegach drenażu ropni piersi lewej (w tym drenażu próżniowego), od marca 2017. Pierś zniekształcona, z cechami obrzęku, pogrubieniem i zniekształceniem zarysu skóry, rozległymi bliznami wciągającymi skórę w okolicy otoczki brodawki i kwadrancie dolno-zewnętrznym. Zmiany obrzękowe obejmują również powięź i mięsień piersiowy większy - na ich powierzchni rąbek płynu o długości ok. 35 mm i grubości do 4 mm. Zbiorników płynu poza tym nie stwierdza się. Po podaniu środka kontrastowego widoczne rozległe obszary wzmocnienia kontrastowego, rozciągające się od skóry w miejscach nacięć chirurgicznych wgłąb piersi i sięgające aż do powięzi - o charakterze zmian odczynowych, z możliwym komponentem zapalnym. Nie stwierdza się wśród nich ognisk typowych dla procesu rozrostowego. W lewej jamie pachowej kilka węzłów chłonnych o zatokowej budowie, pogrubionej korze, największy 27 x 13 mm - odczynowe.



czytaj więcej

Leczenie obrzęku limfatycznego w Polsce (brak odpowiedzi)

$
0
0

Jestem jedną z polskich Amazonek, która cierpi na obrzęk limfatyczny i choruje na zapalenie tkanki łącznej (łac.cellulitis) tzw. róża nawrotowa. Ponad 60 zachorowań w ciągu 5 lat. Przyjmowanie penicyliny o przedłużonym działaniu przez 2 lata (metoda prof. W. Olszewskiego uznawana za najskuteczniejszą na świecie) nie zmniejszyła liczby infekcji. Nikt nie potrafił mi pomóc. Jeden z konsultantów powiedział: "Pani ma wycięte węzły chłonne. Tu nic nie da się zrobić. Proszę nauczyć się z tym żyć!".
Życie stało się koszmarem. Najmniejszy wysiłek i chłód powodowały nowe zachorowania. W dniu 01-03-2017 r. przeszłam zabieg autoprzeszczepu węzłów chłonnych w Paryżu. Operację wykonała francuska lekarka - chirurg plastyczny DR CORINNE BECKER. Jest pionierem w chirurgicznym leczeniu obrzęku. Moje naczynia limfatyczne są tak zdekapitalizowane przez chroniczne infekcje, że potrzebuję jeszcze jednego przeszczepu węzłów w okolicy łokcia, aby był przekaźnikiem do tworzenia się nowych kanałów limfatycznych. Z niecierpliwością czekam na drugi etap, który wyznaczony jest na 04-06-2018 r. Patrząc na fakt, że obrzęk jest schorzeniem nieuleczalnym postępującym, często przybiera patologiczną postać nie potrafię zrozumieć, dlaczego nikt w Polsce nie interesuje się tym tematem aby nieść pomoc setkom kobiet w naszym kraju.
Czy jest szansa, a jeśli tak to kiedy, aby takie operacje były wykonywane w Polsce? Proszę stwórzcie program badawczy. NFZ wydaje ogromne kwoty na fizjoterapię tych osób, a efekty mają wiele do życzenia. Krążymy w błędnym kole. Te operacje wykonuje się w wielu europejskich krajach, USA. Jest mi przykro, że jako obywatelka Unii Europejskiej nie mam do nich dostępu.


czytaj więcej

Wizyta kontrolna (3 odpowiedzi)

$
0
0
Witam.
Jestem po operacji oszczędzającej - początek marca, wczoraj zakończyłam radioterapię. Powinnam zgłosić się na kontrolę do chirurga za trzy miesiące, tak zrozumiałam na wizycie u radiologa. Czy to nie za odległy termin wizyty od operacji?

Escitalopram a tamoxifen 2 rozne opinie expertow (2 odpowiedzi)

$
0
0
Prosze o odpowiedz czy Escitalopram koliduje z Tamoxifenem , poniewaz 11.07.2016 expert twierdzi, ze koliduje natomiast 04.02.2018 ze dobrze dziala z tamoxifenem. Ktora odpowiedz jest wiazaca.

Podwyższony poziom fosfatazy (brak odpowiedzi)

$
0
0

Jestem po mastektomii piersi prawej w 2007 roku. Rak wysoko hormomozależny, HER2 - ujemne, leczenie tamoksifenem przez 5 lat. W 2015 roku mastektomia piersi lewej, hormony na minus, HER2 +++, leczenie 4 x AC i rok herceptyny.
W styczniu 2018 r. ALAT - 48, norma 33, ASPAT 43, norma 32. Fosfataza ALK. 137, norma 35-105. Morfologia w normie. W marcu, po podrasowaniu Essentiale forte i ostropestem, ALAT - 23, norma 33, ASPAT 18, norma 32, a Fosfataza 145, norma 35-105. W listopadzie 2017 r. miałam scyntygrafię i wynik ok, w marcu 2018 USG brzucha i też wynik bez podejrzeń.
Jaka może być przyczyna, małego ale jednak, wzrostu fosfatazy?


czytaj więcej

Krwawienie podczas hormonoterapii (brak odpowiedzi)

$
0
0

Od 6 marca biorę Tamoxifen w dawce 20 mg. Zawsze dość regularnie miesiączkowałam. Przed rozpoczęciem brania leku byłam u ginekologa i miałam USG - było w porządku. Odkąd biorę Tamoxifen okres jest zdecydowanie mniej obfity i pojawił się w 18 dniu cyklu. Teraz w 9 dniu kolejnego cyklu pojawiło się niewielkie plamienie. W ulotce leku w działaniach niepożądanych jest napisane, że bardzo często, częściej niż u 1 na 10 osób mogą się pojawiać m.in. krwawienia z dróg rodnych. Jednocześnie jest także napisane, że należy niezwłocznie poinformować lekarza jeśli pojawią się nietypowe krwawienia z pochwy, bo może to oznaczać, że doszło do zmian endometrium.
Czy powinnam się niepokoić i iść ponownie do lekarza, czy jeszcze poobserwować?


czytaj więcej

Termin wizyty kontrolnej (brak odpowiedzi)

$
0
0

Jestem po operacji oszczędzającej - początek marca, wczoraj zakończyłam radioterapię. Powinnam zgłosić się na kontrolę do chirurga za trzy miesiące, tak zrozumiałam na wizycie u radiologa.
Czy to nie za odległy termin wizyty od operacji?


czytaj więcej

Interpretacja przypadku (brak odpowiedzi)

$
0
0

W wieku 29 lat w 2014 roku przeszłam oszczędzającą operację piersi prawej z wycięciem I i II pietra węzłów chłonnych.
Wynik: nowotwór potrójnie ujemny, G3, guz 1,2 x 1,4 cm, brak przerzutów do węzłów, brak odległych przerzutów.
Leczenie: uzupełniająca chemia - 4 x AC i 36 lamp w ramach radio. Po leczeniu testy genetyczne - wykryta mutacje BRCA1.
Po 4 latach w drugiej zdrowej piersi zrobiła się nowa zmiana.
USG styczeń. Opis: gęsta torbiel, 5 mm.
Rezonans w marcu potwierdził zmianę łagodną, 7 mm, ale zalecono kontrolny rezonans za pół roku. Mimo to na moją prośbę biopsja cienko- a następnie gruboigłowa.
Opis: rak inwazyjny NST, G2, potrójnie ujemny. Ponadto widoczne ogniska DCIS, ki67 - 80%. jednoznaczne określenie stopnia złośliwości możliwe dopiero w materiale pooperacyjnym.
Rozumiem, że te ogniska DCIS to zły objaw? Poprzednio był sam guz bez żadnych dodatkowych zmian. Chirurg zalecił chemię przedoperacyjną, jego zdaniem powinna być to kombinacja AC i taksanów.


Zresztą po co leczyć tym samym schematem skoro po niecałych 4 latach znowu jest ten sam rodzaj nowotworu?
Jakie są inne schematy leczenia takiego nawrotu?

Czy ja mam teraz w ogóle szanse na pełne wyleczenie? Przy pierwszym nowotworze było leczenie radykalne w celu pełnego wyleczenia, ale skoro się nie udało to może jestem chemiooporna?


czytaj więcej

Czy konieczne jest leczenie Reseligo (brak odpowiedzi)

$
0
0

W lutym br. wyczułam zmianę w prawej piersi. Wykonałam mammografię i usg piersi.
Wynik badań: w piersi prawej w kwadrancie górno-pachowym nieostro-konturowane zacienienie o wymiarach 11 x 13 mm.
Wynik badania histopatologicznego: Oligobiopsje z sutka o łącznej długości 26 mm objęte są w 98% swojej objętości naciekiem: rak inwazyjny, bez specjalnego typu G1 (2+1+1). Invasive carcinoma NST. W nacieku raka jw. brak jest przewodów DCIS, cech limfoangioinwazji i cech naciekania okołonerwowego.
Badanie immunohistochemiczne nowotworu: E-cadgerub (+), p63 (-).
W dniu 12.04 wykonano operację oszczędzającą z wycięciem węzła wartowniczego (węzeł chłonny bez zmian nowotworowych (0/1). Badanie immunohistochemiczne węzła chłonnego: CK19(-)x3.
Badanie histopatologiczne (pobranego guza): Receptory estrogenowe w części inwazyjnej 85% reakcja średnia. Receptory progesteronowe w części inwazyjnej 95% reakcja średnia. Her-2 w części inwazyjnej (1+), Ki67 (+) - do 15% komórek nowotworowych.
Lekarz onkolog (ze szpitala, w którym mnie operowano) przepisał mi Tamoxifen Ebewe 20 mg oraz Reseligo 3,6 mg. Obecnie jestem przygotowywana do radioterapii, która będzie trwać 4 tyg.
Lekarz prowadzący radioterapię (również onkolog) zwrócił mi uwagę, że w moim przypadku, niepotrzebnie został mi przepisany lek Reseligo.
Moje pytanie jest następujące: dwóch lekarzy onkologów ma odmienne zdanie co do przebiegu mojego leczenia (lekami). Komu zaufać i co zrobić ? Jestem zagubiona :(
Mam 48 lat, miesiączkuję regularnie, nie biorę żadnych innych leków.


czytaj więcej

Jakie powinno być zastosowane leczenie (brak odpowiedzi)

$
0
0

Pani Doktor, mama po 2,5 miesiąca zażywania tamoksifenu zgłosiła się do kontroli (na chwilę obecną mijają prawie 4 miesiące jak mama przyjmuje tamoxifen). Dostała skierowanie na badanie PET. Pierwsze badanie PET mama miała robione rok temu (05.05.2017).
Wnioski z badania - progresja choroby. Nastąpiła progresja zarówno w kościach w stosunku do badania z zeszłego roku, doszło kilka nowych ognisk w innych lokalizacjach - żebro, obojczyk, kość ramieniowa, łopatka oraz nowe ogniska w kręgosłupie oraz progresja w wątrobie - PET wykazał 2 ogniska - w segmencie V - 37 x 20 mm oraz w segmencie VI śr. 12 mm (nowa zmiana). W poprzednim badaniu PET widniał opis zmiana segment V/VI - 43 x 36 x CC x 36 mm.
Z kolei ostatnie USG 02.02.2018 - brak zmian ogniskowych.
Moje pytania:
1) jakie leczenie należy wdrożyć w obecnej sytuacji? Czy skuteczna w tej sytuacji może być kolejna linia hormonoterapii? Czy to, że tamoxifen nie uchronił mamy przed progresją choroby oznacza, że mama nie zareaguje na 2-gą linię hormonoterapii? Jest to kwestia bardzo istotna, gdyż mama obecnie deklaruje, że na chemię się nie zgodzi. Mama otrzymywała chemie przez 8 miesięcy (VI.2017 - 01.2018 4 FAC, 21 pxl).
2) czy należy powrócić do przerwanego w lutym kwasu zolendronowego? Czy decyzja o przerwaniu podawania kwasu mogła doprowadzić do progresji choroby w kościach?


czytaj więcej

Interpretacja wyniku RM piersi (brak odpowiedzi)

$
0
0

Bardzo proszę o interpretację mojego rezonansu. Mam 25 lat, jestem po 3 operacjach (gruczolakowłókniaki ).
Piersi o utkaniu bogatogruczołowym. Pierś prawa większa, widoczne zaburzenia architektury po przebytych zabiegach. W piersi prawej na godz. 6. widoczne jest ognisko dobrze ograniczone wym. 9 x 6 mm o szybkim, silnym wzmocnieniu kontrastowym, krzywa typu plateau. Na godz 7. w pobliżu opisywanej zmiany ognisko 7 x 6 mm o wzmocnieniu kontrastowym słabszym z plateau, obraz może sugerować FA. Na godz. 3 widoczna owalna zmiana o wym.16 x 8 mm o wzmocnieniu słabym narastającym, typowym dla zmiany łagodnej.
W piersi lewej na godz 3. zmiana 12 x 6 mm o szybkim wzmocnieniu, krzywa typu plateau, podobne jak zmiana w piersi prawej na godz. 6. Ponadto dwa ogniska w piersi lewej 7 mm i 6 mm. o wzmocnieniu zmian łagodnych, mogące odpowiadać FA. Obraz sugeruje liczne FA.
Doły pachowe bez zmian. BIRADS 4a.
Dodam, że każdy zabieg był wykonywany tylko na piersi prawej - w lewej nigdy nic nie było.
Nie wiem co mam myśleć, czy to coś złego?
Co oznacza ta krzywa typu plateau?
Co oznacza, że ognisko jest dobrze ograniczone?
Co oznacza, że ognisko szybko, silnie ulega wzmocnieniu?


czytaj więcej

Przerzuty do kręgosłupa a jacuzzi (brak odpowiedzi)

$
0
0

Czy w trakcie leczenia przerzutów raka piersi do kręgosłupa można korzystać z domowego jacuzzi?


czytaj więcej

Interpretacja przypadku (brak odpowiedzi)

$
0
0

Chciałabym prosić o pomoc w interpretacji wyników oraz o wskazanie rokowań (na ile to oczywiście możliwe na podstawie tych informacji).
Wznowa raka piersi po 23 latach w tej samej piersi (pierwszy raz rak został wykryty w wieku 38 lat, była zastosowana operacja oszczędzająca piersi, usunięty węzeł wartowniczy, leczenie radio i chemioterapia).
Obecnie:
Wynik mammografii: W KGW piersi blisko granicy KW, guz o śr. 22 mm, któremu w USG odpowiada hipoechogenne ognisko o cechach Ca o wym. 18 x 15 mm. Poza tym obie piersi bez podejrzanych zmian ogniskowych. W dole pachowym dwa atypowe, hipoechogenne węzły chłonne o wym. 12 x 8 mm i 9 x 4 mm, mogą mieć charakter meta. BIRADS 5.
Wynik biopsji gruboigłowej: Rak inwazyjny piersi NHG 2, 3+3+1: 5 mitoz/10HPF, śr pola widzenia 0,55 mm). Największy wymiar znany w ocenianym materiale wynosi 12 mm. Nie wykazano obecności receptorów estrogenowych i progesteronowych w jądrach komórek nowotworowych. HER-2/neu (4B5) - odczyn negatywny w komórkach raka naciekającego (Score=1+). Wykazano ekspresje Ki67 w 60% jąder komórkowych.
Biopsja cienkoigłowa węzła nie wykazała komórek nowotworowych, ale wynik nie jest jednoznaczny, bo było mało materiału do badania. Jednak należy wnosić ze ich nie ma. Natomiast nie zdecydowano o pobraniu materiału z węzłów w biopsji gruboigłowej ze względu na zbyt mały rozmiar zmiany.
Jama brzuszna i płuca czyste.


czytaj więcej

Przerzuty raka piersi do kości (brak odpowiedzi)

$
0
0

Czy w przypadku przerzutu raka piersi do całego kośćca i dobrej odpowiedzi na leczenie, można mieć nadzieję, że w kościach które się uwapniają, szpik zacznie lepiej pracować, że parametry krwi nie będą spadały, może nawet podniosą się?


czytaj więcej

Jakie powinno być zastosowane leczenie (brak odpowiedzi)

$
0
0

WYNIK HISTOPATOLOGICZNY Z WYCINKA:
1. Guz z pogranicza kwadrantów zewnętrznych w piersi lewej. 1 nitka od strony mostka, 2 nitki od obojczyka - materiał o wymiarach 9,0 x 9,5 x 3,5 cm. Na przekroju widoczny guz barwy szaro-białej o wymiarach 2,7 x 2,4 cm.
Marginesy: wewnętrzny -1,4 cm, zewnętrzny - 3,6 cm, od skóry 0,5 cm, głęboki - 4,7cm, górny - 0,6cm (wycinek pobrano z miejsca styku marginesu górnego i marginesu od skóry) od strony skóry margines dochodzi do linii cięcia chirurgicznego, margines dolny - 0,6 cm
2. Węzeł chłonny wartowniczy z LDP - węzeł chłonny o wymiarach 1,7 x 1,0 cm
3. Węzły towarzyszące - znaleziono dwa węzły
I. 671360-1 - margines wewnętrzny - Mikroognisko nacieku nowotworowego obecne w odległości 8 mm od linii ciecia chirurgicznego,
671362-3 - margines zewnętrzny - bez istotnych mikroskopowo zmian morfologicznych,
671364-5 - margines głęboki - bez istotnych mikroskopowo zmian morfologicznych,
671366-7 - margines górny - mikroogniska nacieku nowotworowego obecne w linii cięcia chirurgicznego,
671368-9 - margines dolny - naciek nowotworowy obecny w odległości 1 mm linii cięcia chirurgicznego,
671370-3 - guz - rak inwazyjny, bez specjalnego typu (Invasive Carcinoma of no special type, grade II, p.T2
II. 671374-7 Lymphonodulitis reactiva 1/1
III. 671378-9 Lymphonodulitis reactiva 2/2
ER - odczyn dodatni w ok. 90% jąder komórek rakowych, PR - odczyn słabo i średniododatni w ok. 5% jąder komórek rakowych, Ki67 - odczyn dodatni w ok. 30-40% jąder komórek rakowych, HER-2 - "+1" - wynik ujemny.

Lekarz kieruje na radioterapię, na forum piszą o docince, bo mały margines. Co robić? Proszę o pomoc.



czytaj więcej

Uszkodzony ekspander (brak odpowiedzi)

$
0
0

Moja mama w 2016 roku przeszła operację usunięcia piersi. 10 maja 2018 roku odbył się pierwszy etap rekonstrukcji polegający na umieszczeniu ekspandera. W trakcie wizyty kontrolnej podczas usuwania gromadzącego się jeszcze płynu surowiczego lekarz uszkodził ekspander igłą. Skutek jest taki, że sól fizjologiczna cały czas wydostaje się z miejsca nakłucia.
Moje pytanie dotyczy dalszego postępowania w takim przypadku. Mama otrzymała informacje sprzeczne od dwóch lekarzy. Jeden z nich twierdzi, że należy jeszcze przez jakiś czas uzupełniać sól fizjologiczną, do momentu całkowitego zagojenia się rany, a następnie jak najszybciej wymienić ekspander na właściwy implant. Inny lekarz uważa, że nie ma potrzeby usunięcia ekspandera a drugi etap operacji przewiduje na przyszły rok.
Będę wdzięczna za pomoc w uzyskaniu właściwej informacji w wprawie dalszego postępowania. Mamy sporo wątpliwości, a mama ciągle czuje dyskomfort z powodu wydostającego się płynu. Poza tym nie wiemy czy czekanie nie jest w tym przypadku niebezpieczne dla zdrowia.


czytaj więcej

Tamoxifen a ostropest plamisty; opalanie (brak odpowiedzi)

$
0
0

Mam 47 lat. Rozpoznano u mnie raka przewodowego piersi in situ 100% hormonozależnego (ER), PR nie badano, moja mama zmarła na raka piersi. Jestem po operacji oszczędzającej (luty 2017), po 20 naświetlaniach (zakończone z początkiem maja 2017), obecnie od czerwca 2017 przyjmuję tamoksyfen.
Mam dwa pytania:
1/ Czy mogę umiarkowanie korzystać latem ze słońca np. godzina na plaży z zastosowaniem filtrów przeciw słonecznych i całkowitym osłonięciem miejsc naświetlanych? Słyszę opinie, że chorzy na nowotwory powinni unikać słońca. Proszę o wyjaśnienie dlaczego? Czy słońce przyśpiesza rozwój nowotworu piersi ? Czy też może wchodzi w interakcję z tamoksyfenem? A może jest niewskazane tylko jeśli przyjmowało się chemię?
2/ Wskutek przyjmowania tamoksyfenu moja wątroba w obrazie usg ma obraz niejednorodny, ale wszystkie badania wykonane z krwi są w normie, co podobno oznacza, że wątroba funkcjonuje prawidłowo. Czy mogę wspomóc wątrobę przyjmując ostropest plamisty lub inne dostępne na rynku np. essentiale forte? Czy ostropest nie koliduje z przyjmowaniem tamoksyfenu i tym, że mój nowotwór był hormonozależny? Czy jako że miałam nowotwór hormonozależny mogę przyjmować preparaty z fosfolipidami z nasion sojowych? Proszę o radę jakie preparaty mogę przyjmować a których powinnam unikać.


czytaj więcej

Tamoxifen a antydepresanty (brak odpowiedzi)

$
0
0

Pani Doktor, od kilku lat biorę leki przeciwdepresyjne Moklar 150 mg. Zakończyłam leczenie Reseligo i biorę aktualnie Tamoxifen i lek na nadciśnienie Egiramlon. Psychicznie niestety czuję się gorzej, to chyba objaw przekwitania, depresja mi dokucza. Moklar biorę od 9 lat. Planuje wizytę u neurologa i proszę o ewentualną wskazówkę jaki lek jest dopuszczalny, który nie koliduje z tamoxifenem.



czytaj więcej
Viewing all 1353 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>