Quantcast
Channel: Amazonki.net - Porady ekspertów
Viewing all 1353 articles
Browse latest View live

Czy scyntygrafia kości obejmuje kości szczęki (brak odpowiedzi)

$
0
0

Moja mama ma za 2 tygodnie operację usunięcia piersi, skończyła chemioterapię. Przed operacją udała się do chirurga szczękowego, w celu usunięcia pozostałości zęba. Została skierowana na zdjęcie szczęki. Pan doktor zauważył tam coś niepokojącego w kościach szczęki i pobrał wycinek na dokładniejsze badanie. Ale poinformował nas, że najprawdopodobniej jest to przerzut. Nasza Pani onkolog powiedziała, że nie powinno to być nic złego, ponieważ dwa tygodnie temu mama miała wykonaną scyntygrafię kości, która nic nie wykazała.
Proszę mi powiedzieć czy scyntygrafia kości również obejmuje kości szczęki?


czytaj więcej

Czy powinien być stosowany Palbociclib (brak odpowiedzi)

$
0
0

Mam 46 lat. Rak zrazikowy in situ , tubulare invasivum 0,4 cm w biopsji, potem operacja mastektomia (obustronna - profilaktycznie druga na życzenie), przerzut do jednego węzła wartownika ale zrazikowy inwazyjny (1 cm węzeł) z przekroczeniem torebki i zatorem w naczyniach komórek nowotworowych, wycięte dwa następne piętra węzłów - czyste.
Ki67 niskie, hormonozależność duża. Leczenie tylko hormonoterapia - egzemestan.
Usunięte jajniki profilaktycznie (06.2017) - nie jestem nosicielką genów brca1 ani brca2. Operacja rok temu. Teraz w trakcie badan kontrolnych markery CA 125: CA 15.3 w normie ale CEA podwyższony - 9. Nie palę, nie paliłam. Rezonans czysty, USG tez.
Czy jest powód do niepokoju? Nie miałam robionych markerów przed leczeniem .....
Czy jest wskazanie do uzupełnienia leczenia palbociclibem jeśli był przerzut do jednego węzła?


czytaj więcej

Interpretacja wyniku USG piersi - cd. (brak odpowiedzi)

$
0
0

Kontynuacja pytania "Interpretacja wyniku USG piersi" z 17 listopada 2017 r.



Jakiś czas temu pisałam do Państwa w sprawie mikrozwapnień stwierdzonych w usg.
Opis: Piersi o budowie tłuszczowo-gruczołowej. Zmian podejrzanych o złośliwość nie stwierdza się. W sutku lewym w górnym zewnętrznym kwadrancie widoczne ognisko mikrozwapnień. Birads2. - kontrola za 6 msc.


Mam 25 lat i Pani wykonująca usg stwierdziła, że mam piersi tłuszczowo -gruczołowe i bardziej by się sprawdziła mammografia. Dostałam skierowanie na mammografię. Byłam na mammografii cyfrowej i oto wynik: Piersi o budowie tłuszczowo - gruczołowej. Cech naciekania oraz mikrozwapnień nie stwierdzono. Skóra niepogrubiała. Doły pachowe wolne. Birads1. Jako następne badania kontrolne proponuje usg.
Teraz już nie wiem, który wynik jest prawdziwy? Mamografia czy usg? Czy mogę wierzyć, że jednak nie mam tych mikrozwapnień skoro nie stwierdzono ich w mammografii?


czytaj więcej

Interpretacja wyniku TK (brak odpowiedzi)

$
0
0

Mama po 6 kursach AT, mastektomia 08.16 (całkowita odpowiedź patologiczna guza na chemioterapię), radioterapia i od 10.16 Etruzil.
28.09 RTG płuc - bez zmian.
TK 30.11.2017 wynik następujący: Jamy opłucnej wolne, bez cech płynu. Drobne zmiany bliznowate w szczytach, drobne rozsiane zwłóknienia w obu płucach. Drobne guzki: w górnej części segm. 4 przy szczelinie m/płatowej mniejszej o wym. 2,5 x 4,5 mm, podopłucnowe w segm. 2 PP - w tylnej części 5 mm , w bocznej części - 3,5 mm. Poza tym miąższ obu płuc bez innych zmian ogniskowych, bez patologicznych zagęszczeń. Tchawica i drzewo oskrzelowe drożne, szerokości w normie, o niepogrubiałych ścianach. Węzły chłonne śródpiersia i wnęk płucnych niepowiększone. Węzły chłonne w dołach pachowych i nadobojczykowych niepowiększone. Pozostałe struktury śródpiersia - bez zmian. Okolica po mastektomii prawostronnej - bez zmian. Struktury kostne uwidocznione w badaniu bez zmian destrukcyjnych. Dyskopatia Th10/11. WNIOSKI: mózgowie bez zmian o typie meta, drobne guzki w płucu prawym - pozapalne ? zmiana (najpewniej torbiel) sutka lewego - do oceny w bad. USG. Poza tym nie stwierdzono zmian podejrzanych o aktywny proces npl w zakresie badania.
Jakie badania teraz powinniśmy wykonać? Czy zmiany w płucach mogą być groźne?


czytaj więcej

Korykosteroidy w czasie hormonoterapii (brak odpowiedzi)

$
0
0

Jestem dwa lata po operacji guzka prawej piersi, radioterapii i w trakcie leczenia Reseligo i Nolvadexem. Rozchorowałam się (m.in.:zatkane uszy, zatoki). Internista przepisał mi spray do nosa Metmin, a wyczytałam, że jest on kortykosteroidem (informowałam internistę o leczeniu onko). Z tego co pamiętam onkolog odradzał mi stosowanie sterydów.
Czy może mi on jakoś zaszkodzić?


czytaj więcej

Skutki uboczne stosowania Letrozolu (brak odpowiedzi)

$
0
0

Moje pytanie dotyczy Letrozolu. Jestem po operacji oszczędzającej lewej piersi. Rak hormonozależny. Od marca br. do września br. stosowałam Letrozol Accord 2,5 mg (skutki uboczne: bóle kości nóg, które minęły po 2-3 miesiącach). Od października br stosuję Letrozol Orion 2,5 mg i tutaj skutki uboczne mnie załamują. Po około miesiącu zaczęła mnie bolec prawa ręka (głównie w okolicy barku). Ból ten nie mija pomimo zażywania środków przeciwbólowych. Ręka w zasadzie jest "unieruchomiona", ponieważ nic nie mogę nią robić, ani podnieść do góry, ani podnieść na bok. Przy każdym gwałtowniejszym ruchu jest ogromy ból. Innych dolegliwości nie mam. W styczniu 2018 będę miała scanning kości pod kątem osteoporozy.
Czy możliwe jest, że zmiana Letrozolu (z innej firmy) spowodowała taki skutek uboczny?


czytaj więcej

Interpretacja przypadku (brak odpowiedzi)

$
0
0

Mama ma 59 lat. Stwierdzono u niej nowotwór złośliwy piersi prawej IV (rozsiew do wątroby i kości - badanie PET- CT z 05.05.2017).
Wynik hist-pat guza piersi z 13.04:
Guz o wymiarach 25 x 10 mm - carcinoma ductale invasivum NST. Receptor estrogenowy (+++) TS=IS(3) + PS(5) 80%, Receptor progesteronowy (-), Ki67 w ok 30%, Hercep Test - wynik negatywny.
Z opisu USG z dnia 30.05.2017:
Wątroba niepowiększona o prawidłowej echogoniczności z obecnością w płacie prawym hypoechogennego ogniska guzowatego wielkości 5,2 x 3,6 cm z poj. drobnym zwapnieniem oraz dwa drobne ogniska hypoechogenne (meta susp.); w płacie prawym obwodowo wielkości 0,78 cm i w płacie lewym centralnie wielkości ok 0,6 cm.
Zastosowane leczenie: od 30 maja 4 kursy FAC (planowano 6). W sierpniu progres w wątrobie, więc od 24.08 zamieniono na paklitaksel cotygodniowy. Po 12 kursach paklitakselu w dniu 23.11 wykonano kontrolne badanie USG jamy brzusznej. Z badania USG: wątroba niepowiększona, o prawidłowej echogeniczności, w widocznym zakresie bez zmian ogniskowych - nie uwidoczniono zmian opisywanych w badaniu usg jamy brzusznej z 30.05.2017. W celu monitorowania efektów leczenia wykonano również poziom markera CA 15-3. Marker spadł z 40 na 30. Lekarz zdecydował w dalszym ciągu nie wdrażać tzw. hormonoterapii, lecz kontynuować przez kolejne 3 miesiące cotygodniowy paklitaksel. Mama już od pół roku jest poddawana chemioterapii.
Moje pytania:
1) Czy zastosowane leczenie jest właściwe? Czy możemy opierać się tylko na badaniu USG? Czy nie należałoby wykonać dokładniejszych badań obrazowych np. tomografii?
2) Mama również od 30 maja przyjmuje kwas zolendronowy. Dolegliwości bólowe kości są niewielkie. Kiedy należy wykonać badanie sprawdzające stabilizację procesu meta w kościach?


czytaj więcej

Jakie powinno być zastosowane dalsze leczenie (brak odpowiedzi)

$
0
0

Jestem obustronną amazonką, po operacjach dwóch niezależnych raków piersi, które wystąpiły w odstępie 5 lat. Pierwszy rak w 100% hormonozależny, leczenie tylko Tamoxifen. Drugi rak TNBC w trakcie chemioterapii AC. W obu przypadkach T1, węzły i marginesy cięcia czyste. Obecnie w rozszerzonym badaniu genetycznym znaleziono rzadką mutację w genie BRCA2 c.5645C>A.
Jakie powinno być dalsze leczenie po odbyciu schematu AC?


czytaj więcej

Opinia na temat Lucrinu (brak odpowiedzi)

$
0
0

Po zakończonej chemioterapii (BCT), w celu blokady jajników dostaję Lucrin. Ostatnio usłyszałam od lekarza, że Lucrin jednak nie jest bezpieczny i zwiększa ryzyko ponownego zachorowania. W związku z tym zalecane jest przyjmowanie innego zastrzyku, np Zoladexu.
Jaka jest opinia Pani Doktor odnośnie stosowania Lucrinu? Czy rzeczywiście ostatnie badania uzasadniają zmianę tego leku?


czytaj więcej

Czy powinna być zastosowana chemioterapia (brak odpowiedzi)

$
0
0

Mam 46 lat.
Wyniki po biopsji gruboigłowej: Inwazyjny rak, typ NST, G1; Her2 ujemny (0); ER i PR - intensywna ekspresja w 100% komórek guza (8 punktów wg skali Alfreda); Ki67 ponad 14%.
Wyniki po operacji oszczędzającej - zmiana z G1 na G3:
rozpoznanie: rak inwazyjny (M-8500/3) NST - pT2 L0/V0 R0-1. ElstonEllis (3+3+2) G3. Rak inwazyjny obecny w obszarze o średnicy 3,0 cm. Na terenie guza obecne naprzemiennie występujące z rakiem NST ogniska DCIS stanowiące nie więcej niż 10% utkania guza. Angioinwazja nieobecna L0/V0. Marginesy chirurgiczne bez utkania raka. Węzły chłonne bez przerzutów - 0/3.
Poprzednie badanie histopatologiczne.
Opis makroskopowy: Fragment miąższu piersi 6 x 4,5 x 5 cm oznaczony topograficznie, od przodu pokryty fragmentem skóry długości 3,5 cm, szerokości 1 cm. Na przekrojach obecny lity guz 3 x 2 x 0,8 cm, marginesy: górny 1,5 cm, dolny 1,8 cm, przedni 1 cm, tylny 2 cm, przyśrodkowy 2 cm, boczny 2,5 cm.
Obawiam się skutków chemioterapii, ponieważ od wielu lat mam osłabiony organizm spowodowany licznymi nawracającymi się infekcjami: zapalenie zatok, zapalenie pęcherza, infekcje dróg oddechowych (zapalenie oskrzeli i krtani). Ponadto przez 3 lata leczyłam się na boreliozę biorąc każdego roku antybiotyki. (30 dni doksycyklina).
Zaproponowano leczenie: radioterapia i hormonoterapia oraz do rozważenia chemioterapia.
Czy przy takich wynikach chemioterapia jest konieczna?


czytaj więcej

Jakie powinno być zastosowane dalsze leczenie - cd. (brak odpowiedzi)

$
0
0

Kontynuacja pytania "Jakie powinno być zastosowane dalsze leczenie" z 8 grudnia 2017 r.



Przed chwilą dowiedziałam się, że jednak do paclitaxelu będę miała dołączoną karboplatynę w podaniach cotygodniowych 12 razy. Czy jest to zasadny schemat przy mutacji BRCA2 i raku TNBC? Po leczeniu będę mogła wziąć udział w badaniu klinicznym z Olaparibem. Takie zalecenia otrzymałam w UCK w Gdańsku.


czytaj więcej

Krwisty wyciek po operacji (brak odpowiedzi)

$
0
0

6 grudnia miałam kwadrantektomię piersi ze względu na nawracające brodawczaki i wyciek z piersi (3 x usuwane mammotomem, do tego UDH, mastopatia). Nie mam jeszcze wyników ale chciałam zapytać: usunięto mi zajęte przewody mlekowe, resztę zostawiono, ale pojawił się krwisty (żywa czerwona krew) i na przemian surowiczy wyciek, czy to jest normalne po takim zabiegu? Cy wskazane będzie wycięcie tych pozostałych przewodów? Myślałam, że raz na zawsze pozbędę się problemu z wyciekiem i tu takie coś. W miejscu cięcia pojawił się twardy guz, nie wiem - krwiak? Czy to można czymś rozmasować?


czytaj więcej

Nawracający ropień piersi - cd. (brak odpowiedzi)

$
0
0



Kontynuacja pytania "Nawracający ropień piersi" z 28 listopada 2017 r.



21.11 miałam zabieg na chirurgii jednego dnia (oczyszczanie loży po ropniu, założenie laszy), lekarz pobrał wymaz na posiew. Obudziłam się po zabiegu z ogromnym bólem, więc zostałam w szpitalu. 23.11 miałam zakładany opatrunek próżniowy VAC. Wynik z wymazu wyszedł: pałeczka ropy błękitnej. 2 tygodnie dostawałam dożylnie antybiotyki.
5.12 lekarz ponownie pobrał wymaz - znowu wyszła pałeczka ropy błękitnej. Nie podawano mi już antybiotyku, tylko codziennie pobieraną miałam krew do badań - wyniki ok, bakteria miejscowo.
15.12 lekarz ponownie pobrał wymaz - pałeczka nadal obecna.
18.12 wyszłam ze szpitala, chciałam pobrać wymaz prywatnie, ale rana jest na tyle zrośnięta, że jest to niemożliwe. Antybiotyku nie mam, miałam płukać wodą utlenioną, ale też nie daję rady, bo rana zrośnięta na tyle, że płukanie jest tylko powierzchowne, poprzednie wymazy były brane głębiej.
Nie wiem co teraz. Jak mam wiedzieć czy bakteria jest czy jej nie ma, skoro nie ma możliwości pobrania wymazu? Boję się, że przez to, że bakteria tam została, a rana się zamknęła to wszystko za chwilę wróci :(
Pomocy..



czytaj więcej

Jakie badania wykonywać (brak odpowiedzi)

$
0
0

Mam aktualnie 39 lat. W 2015 r. miałam przeprowadzoną mastektomię z powodu raka (węzły czyste), przyjmuje tamoxifen (przez nastepne 10 lat). Mam mutację genu brca1. Usunęłam profilaktycznie zdrową pierś oraz jajniki.
Choć od zakończenia chemii mijają 2 lata, do tej pory tylko raz zlecono mi usg piersi i 2 razy badania krwi. Czy jest to wystarczająca kontrola? Nie muszę badać się w CO, mogę to robić prywatnie, natomiast chciałam poprosić o rade co i kiedy badać, żeby czuć się w miarę pewnie, jeśli chodzi o ewentualny nawrót zmian, przerzuty...


czytaj więcej

Jakie powinno być zastosowane dalsze leczenie (brak odpowiedzi)

$
0
0

Mam 42 lata, w RM podejrzenie wieloogniskowego procesu rozrostowego (3 zmiany o wymiarach 13 x 10, 5 mm i 8 mm - łączny zakres zmian 32 mm) Birads 4c. W biopsji mammotomicznej carcinoma invasium G-1 mammae, LUMINAL A, Ki67 (+) - 1% komórek, ER (3+) - 100 %, PgR (3+) - 80 %, HER 2 (1+) - ujemny.
Lekarz mówi o hormonoterapii oraz o usunięciu piersi z zachowaniem brodawki, a ja nie chcę się zgodzić. Chciałabym zapytać jak bardzo narażam swe zdrowie i życie godząc się jedynie na wycięcie zmiany z marginesem zdrowych tkanek i z węzłem wartowniczym + radioterapia + leczenia hormonalne? Czy usunięcie piersi i hormonoterapia w znacznym stopniu/procentach podnosi efektywność i powodzenie leczenia od wycięcia tylko zmiany z marginesem i dalsze leczenie, na które się zgadzam?


czytaj więcej

Lametta a Asertin (brak odpowiedzi)

$
0
0

Brałam Tamoxifen przez 5 lat. Teraz ze względu na wątrobę zmieniono mi lek na Lamettę. 5 lat temu dostałam od doktor również Asertin. 1 tabl rano. Czy razem z Lamettą można brać Asertin?


czytaj więcej

Rekonstrukcja piersi z zastosowaniem własnego tłuszczu (brak odpowiedzi)

$
0
0

W lipcu 2016 roku miałam wykonany zabieg mastektomii, później 4 x AC 12 x paclitaksel i 17 herceptyn. Obecnie jestem na leczeniu Tamoxifenem.
Bardzo proszę o odpowiedź, kiedy najwcześniej mogę wykonać zabieg rekonstrukcji i czy w Warszawie wykonywane są zabiegi z użyciem własnego tłuszczu, jeżeli tak to w jakich ośrodkach i czy są refundowane przez NFZ.


czytaj więcej

Jakie powinno być zastosowane dalsze leczenie - cd. (brak odpowiedzi)

$
0
0

Kontynuacja pytania "Jakie powinno być zastosowane dalsze leczenie" z 8 stycznia 2018 r.



Miałam biopsję mammotomiczną pod kontrolą USG, więc myślę że pobrano materiał ze wszystkich zmian (napisano, że pobrano "liczne fragmenty tkankowe o łącznej średnicy do 30 mm (1 bloczek)" ). MR natomiast wykazało 2 zmiany w odległości 5 mm i 8 mm od największej zmiany.
Chciałabym zapytać, czy mogą być w piersi jeszcze jakieś inne zmiany na tyle małe, że 1,5 teslowe MR ich nie wykazało i dlatego lekarze radzą usunięcie piersi?
Czy 3 teslowe MR lub badanie PET nie byłoby wskazane, (bo pokazałoby znacznie więcej) jeśli zgodzę się tylko na operację oszczędzającą?
Czy nawet gdyby były tam jakieś małe ogniska komórek nowotworowych, to radioterapia i leczenie hormonalne po operacji oszczędzającej są w stanie skutecznie je zlikwidować?


czytaj więcej

Czy można usunąć ząb (brak odpowiedzi)

$
0
0

4 AC co 3 tygodnie potem 4 kursy DXL co 3 tygodnie skończyłam 05.01.2017r. Radioterapię 25 lamp skończyłam 15.05.2017 .Obecnie od marca 2017 hormonoterapia Aromek 1dz.
Mam problem: od 3-4 miesięcy dziąsła krwawią i bolą. Płukałam szałwią, rumiankiem. Stosowałam Corsodyl 2 dz, Aphtin 0,1% żel doustny. Pomaga ale robię to dokładnie i po każdym posiłku (bardzo uciążliwe). Mam ząb do wyrwania i Pani stomatolog kazała skonsultować się z onkologiem czy nie ma przeciwwskazań do usunięcia zęba. Rejestracja do onkologa odległa, a ząb boli raz b. mocno raz mniej. Biorę jeszcze Siofor 2 razy dz. 850 mg. (poziom glukozy 100-140), D3 2000 jm. 1dz., Vitrum 1250 mg. 1dz. Więcej leków nie biorę.


czytaj więcej

Jakie powinno być zastosowane leczenie (brak odpowiedzi)

$
0
0

Mam 34 lata. 6 grudnia miałam kwadrantektomię ze względu na nawracające brodawczaki piersi. Wyszedł rak.


Oto wynik:
Opis makroskopowy:
I. 2 fragm.tk.3,5 cm x 1 cm oraz 5 x 4 cm (4 wyc. 3 bl)
II. fragm. piersi prawej o wym. 3,7 x 4 x cm z fragm. skóry o wym. 3,4 x 0,5 cm ozn. sposób typowy. Na przekrojach guz o wym.1,3 x1 x1,2 cm. Margines chirurgiczny: podłoże 0,3 cm, skóra 0,3 cm, pacha 1,2 cm, mostek 0,8 cm, obojczyk 1,2 cm, dół 0,4 cm (6bl)
Opis mikroskopowy:
1. Brodawczak przewodowy
2. Adenoza (florid adenosis)
3. Zmiany wałeczkowate piersi(CCL)
4. Zmiany włóknisto-torbielowate piersi
5. Rak inwazyjny piersi (typ zrazikowy klasyczny) NHG 2 (3+2+1 : 0 mitoz/ 10HPF pT1c. .


Uzupełnienie rozpoznania:
Naciekający rak zrazikowy (infiltrating lobular carcinoma M 8520 /3
Wynik IHC:
Wykazano ekspresję receptorów estrogenowych w > 75% jąder komórkowych
Wykazano ekspresję receptorów progestagenów w > 75 % jąder komórek nowotworowych
Oznaczono ekspresję białka HER2 przy użyciu zestawu Hercept Test (Dako). Odczyn negatywny w komórkach nowotworowych (Score=0)
Ekspresja antygenu proliferacyjnego Ki67 w < 5% jąder komórkowych.
BRCA 1 i BRCA 2 zbadane (babcia zmarła w wieku 47 lat na raka jajnika). Czekam na wyniki badań, w przypadku mutacji - mastektomia.
Węzły nie ruszane bo miał być brodawczak. Obecnie wychodzą pod pachami bolące węzły, takie kulki, czy jest to objaw, że mogą być zajęte? Czy je też trzeba zbadać czy nie są zajęte?
Wyciek z piersi nadal jest surowiczy.
Po zrobieniu mammografii i usg piersi radiolog mówił, że konieczna mastektomia bo jest ognisko raka (w usg kolor niebieski) i brzydka mammografia. Na bliznę nie wygląda, bo jest zbyt mocno pozaciągane ognisko, a mój lekarz twierdzi, że to blizna i że czekamy na wyniki genów.


Chciałabym się dowiedzieć jakie leczenie mnie czeka, czy będzie chemioterapia, radioterapia.



czytaj więcej
Viewing all 1353 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>