Quantcast
Channel: Amazonki.net - Porady ekspertów
Viewing all 1353 articles
Browse latest View live

Interpretacja wyniku histopatologicznego (brak odpowiedzi)

$
0
0

Proszę o interpretację wyniku histopatologii po usunięciu guzków prawej piersi:
1) guzek piersi prawej z godz.5.00 - białawy sprężysty o wym.3,5/2/1,5 cm (dysplasia bininga mammae-fibrosis, sclerosis ac ductectasiae (IHC: SMA /+/, p63 /+/.). Metaplasia apocrinalis focalis.
2) guzek z godz. 7.00 - białawy, spoisty o wym. 2,5/1,5/2 cm (dysplasia beninga mammae-fibrosis, sclerosis, ductectasiae ac metaplasia apocrinalis focalis.
Dodam jeszcze, że po ostatnim usg w lewej piersi pojawiła się zmiana niejednorodna o wym. 8/6/5 mm.


czytaj więcej

Rekonstrukcja piersi o rozmiarze F (brak odpowiedzi)

$
0
0

Jestem po operacji oszczędzającej piersi, ale przed kolejną (za 10 dni), co do której zalecana jest mastektomia. Rozmiar mojej miseczki to F. Czytałam na forum, że metoda BRAVA AFT jest możliwa w przypadku biustów do miseczki C. Jaką metodę/sposób rekonstrukcji piersi proponowałaby Pani w moim przypadku?



czytaj więcej

Czy powinien być zastosowany Zoladex (brak odpowiedzi)

$
0
0

Właśnie zakończyłam chemioterapię: 4xAC, 12xPXL. Jestem po operacji. Mój guz był hormonozależny: ER (+++) w 100% komórek raka, PR (++) w około 45% komórek raka. Wkrótce zaczynam tamoxifen. Zostały zlecone badania poziomu hormonów: LH - 31,6 mIU/ml, FSH - 67,2 mIU/ml, Estradiol - poniżej 5 pg/ml.
Czy w moim przypadku powinien być dołączony Zoladex? Mam 38 lat. Chemioterapia spowodowała zatrzymanie miesiączki. Czy w przypadku powrotu miesiączki sam tamoxifen zabezpieczy mnie wystarczająco?


czytaj więcej

Opuszczona dawka Herceptyny (brak odpowiedzi)

$
0
0

Herceptynę dostaję od 10 września 2015 r. Powinnam ją dostawać do 9 września 2016 r. Na początku leczenia wyliczyłam sobie, że jeżeli nie będę chorowała i będzie podawana w terminie, dostanę 18 dawek. Wlewy wypadały mi zawsze w czwartek co 3 tyg. W lipcu ze względów "organizacyjnych" skomasowano wszystkie kobiety biorące herceptynę na jeden dzień tygodnia - wtorek. Szpital zamienił mi termin i zamiast w czwartek przesunięto mi wlew na wtorek następnego tygodnia (czyli otrzymałam wlew o 5 dni później). I okazało się że 23.08 wzięłam 17 (ostatni) wlew i nie dostanę już 18 wlewu, bo wypadałby on 13.09.2016 r., a więc 4 dni "po terminie".
Moje pytanie brzmi: Skoro nie z mojej winy nastąpiło przesunięcie terminu podawania herceptyny to dlaczego mam być "stratna" ten 18. raz, skoro spokojnie bym go dostała gdyby nie "zmiany organizacyjne", które uderzyły bezpośrednio we mnie? Gdzie tu "dobro pacjenta"? Czy są jakieś przepisy regulujące tego typu przypadki ew. do kogo mogłabym się zwrócić w tej sprawie? Czy dać sobie "spokój" i odpuścić temat ?



czytaj więcej

Opuszczona dawka Zoladexu (brak odpowiedzi)

$
0
0

Zapomniałam w tym miesiącu wziąć zoladex. Przypomniałam sobie dopiero po 27 dniach. Czy jak wezmę go to coś się stanie?


czytaj więcej

Interpretacja przypadku (brak odpowiedzi)

$
0
0



Kontynuacja pytania "Marker Ca 15-3 w górnej granicy normy" z 11 lipca 2016 r.



Pisałam już raz. Mam 23 lata i w rodzinie babcia i babci siostra miały raka piersi. Lekarz wyczuł mi zmianę ale na 3 usg stwierdzono że nie ma żadnych zmian. Zlecił mi marker CA15-3, który wyszedł 22 a norma do 25. Od pół roku boli mnie kręgosłup, a od miesiąca doszedł ból lewej ręki. Miałam rezonans kręgosłupa gdzie wyszedł spory ubytek w trzonie th11, ale określili to jako zmiana po guzku szmorla. Mam też dehydratacje lekką krążka. Zrobiłam sporo badań krwi i systematycznie spadają mi płytki krwi obecnie na 134 spadły. Obniżone limfocyty i podwyższone granulocyty procentowo. Fosfataza zasadowa w dolnej granicy za to wapno wyszło w górnej granicy bo 2.51 a norma jest do 2.55.
Nie wiem co mam o tym myśleć, boję się. Jestem dwa lata po cc. Karmiłam tylko miesiąc odciągając mleko laktatorem. Miałam też rth klatki piersiowej i usg jamy brzusznej, które wyszły ok.
Proszę o jakąś poradę.


czytaj więcej

Interpretacja wyniku histopatologicznego (brak odpowiedzi)

$
0
0

Proszę o wyjaśnienie wyników badania histopatologicznego:
Invasive Ductal Carcioma, yp T1a NO(sn).
y - oznacza po chemii
p - po operacji
T1 - guz poniżej 1 cm (wycięto guz 1.5 mm, G-3)

a - proszę o wytłumaczenie,
NO(sn) - proszę o wytłumaczenie (podejrzewam, że to oznaczenie że węzeł wartowniczy był czysty ale nie jestem pewna.
Jak również proszę wyjaśnić określenie:
- Mitotic Rate: Too small to grade (za małe, żeby określić - czy to oznacza, że materiał poddany badaniu był zbyt mały, czy rate była mała - jeśli tak to poniżej jakiej wielkości I co to oznacza?).
Nie badali nigdy Ki67 - dlaczego tego nie badają, czy powinnam się o to upomnieć?
Miałam raka 2.5 cm potrójnie ujemnego, jestem po chemii, potem była operacja (te wyniki są z po operacji, wycięto guz z marginesem i węzeł wartowniczy) czekam na naświetlania.
Jakie są prognozy?


czytaj więcej

Interpretacja przypadku (brak odpowiedzi)

$
0
0

Kilka miesięcy temu mama przeszła usunięcie mikrozwapnienia. Wycinek poddano badaniom, okazało się że to rak. Potem było wycięcie węzła wartowniczego. Okazał się czysty, teraz będzie radioterapia i hormony doustne. Proszę o interpretację wyników mamy (jakie są rokowanie w przypadku takiego raka).
Mikrozwapnienia z godziny 9. piersi prawej Typ: rak inwazyjny bez specjalnego typu. Rak przewodowy nie czopiasty z pojedynczym mikroogniskiem inwazji (poniżej 0,1 mm). Utkanie raka przedinwazyjnego: rak przewodowy insitu (DCIS) o pośrednim stopniu jądrowym z pojedynczymi mikrozwapnieniami NG.2., wariant mieszany: lity i sitkowaty. Utkanie raka in situ w skupieniu i rozproszeniu na obwodzie. Ognisko raka przedinwazyjnego znajduje się przy linii cięć chirurgicznych. Brak marginesów tkanek niezmienionych.
Immunohistochemia: ER: (+++) w ok 90% komórek neo IS 3 PS 5 TS 8 /status dodatni - w utkaniu raka in situ PR: (-) IS 0 PS 0 TS 0/ STATUS ujemny w utkaniu raka in situ, HER 2: (3+) STATUS dodatni, Indeks proliferacyjny: Ki67 MIB 1 dodatni w ok 30% komórek w utkaniu raka in situ, kalponina - odczyn pozytywny, e-kadheryna - pozytywny, SMA - odczyn pozytywny.


czytaj więcej

Przerzuty raka piersi do kości - cd. (brak odpowiedzi)

$
0
0

Kontynuacja pytania "Przerzuty raka piersi do kości" z 6 maja 2016 r.


Wynik badania scyntygraficznego z 04.05.2016 r.
W badaniu kośćca uwidoczniono ogniska wzmożonej radioaktywności w Th10, S1, stawie krzyżowo-biodrowym prawym, grzebieniach kk biodrowych, kościach kulszowych, żebrze VII lewym w linii łopatkowej - w LDCT odpowiednio ogniska osteolizy - obraz "meta" do kośćca w przebiegu ca mammae.
Wynik badania scyntygraficznego z 01.08.2016 r.
W kontrolnym badaniu uwidoczniono istotną progresję metaboliczną procesu "meta" do układu kostnego w poprzednio opisywanych lokalizacjach oraz wykazano obecność nowych obszarów hypermetabolicznych, zwłaszcza w kręgosłupie, miednicy i czaszce.
Wynik badania PET z 23.08.2016 r.
Jama brzuszna i miednica: W segmentach 5 i 6 wątroby ogniska 11 i 14 mm o nieco obniżonej densyjności w LDCT i wzmożonej utylizacji glukozy (SUV do 4,7 przy SUV max wątroby 2,9). Podobne ogniska ale o nieco niższym indeksie proliferacyjnym (SUV max 3,4-4,0) w segmentach 4a i 6. Wnioski: Badanie PET przemawia za obecnością aktywnego, rozsianego w całym kośćcu, procesu przerzutowego w przebiegu ca mammae oraz wskazuje pozakostne lokalizacje "meta" w wątrobie.
Ca 15.3:
27.04.2016 - 107 ; 05.05.2016 - 129 ; 01.06.2016 - 175 ; 13.06.2016 - 184 ; 30.06.2016 - 163 ; 27.07.2016 - 165 ; 03.08.2016 r. - 151; 25.08.2016 - 131 U/ml
Zastosowane leczenie od 04.05.2016 r.
Zmiana leku hormonalnego, był tamoksyfen jest anastrozol oraz co cztery tygodnie kwas zoledronowy. Radioterapia paliatywna w dniach od 14.05-25.05.2016 r. fot.6 i 10 MeV na obszar: Kręgosłupa TH1-TH2 do Dc=20Gy/5fr (d fr.4, 0Gy), Kręgosłupa TH9-TH12 do Dc=20Gy/5fr (d fr.4, 0Gy), Kości krzyżowej do Dc=20Gy/5fr (d fr.4, 0Gy). Radioterapia paliatywna fot. 6 MeV na obszar kości kulszowej w dawce jednorazowej 8 Gy w dn. 28.06.2016 r.

Jakie zastosować dalsze leczenie?


czytaj więcej

Interpretacja wyniku histopatologicznego - cd. (brak odpowiedzi)

$
0
0

Kontynuacja pytania "Interpretacja wyniku histopatologicznego" z 26 sierpnia 2016 r.



Oto caly report patologa:


Final diagnosis
1. Right sentinel lymph node #1
- 1 lump node(s) negative for carcinoma (H&E and cytokeratin immunostain on each block) (0/1)
Note : No definite treatment effect or biopsy site identified.
2. Right breast partial mastectomy;
- invasive ductal carcinoma
- size: 0.15 cm
- poorly differentiated
- margins: negative
distance to margins main specimen: 4mm to anterior, >5mm to all other margins (See Note) (See additional margins)
- Stage (AJCC7thEd): ypT1a NO(sn), at least Stage 1A
- biopsy site identified
- please see synoptic summary
Note: Tumor bed extends to the posterior margin. No tumor bed is identified in the additional margins.
3. Additional Posterior Margin Right:
- benign breast tissue
4. Additional Medial Margin Right:
- ductal hyperplasia
5. Interior Right
- benign breast tissue
6. Lateral Margin Right
- benign breast tissue
7. Superior Margin Right
- benign breast tissue
8. Anterior Margin Right
- benign fibroadipose tissue
Synoptic Summary
Malignant Neoplasm of the Breast
Procedure: Excision mastectomy
Laterality: Right
Lymph Node Sampling; Sentinel lymph node biopsy
Invasive Component:
Invasive Tumor Type: Invasive ductal carcinoma
Tumor Size: 0.15 cm
Histologic Grade(Nottingham): Grate 3 (score 8 or 9)
Glands/Tubules: Score 3 (<10% tumor forms glands/tubules)
Nuclear Pleomorphism: Score 3 (Prominent nucleoli, variability, bizarre)
Mitotic Rate: Too small to grade
Lymphovascular Invasion: Not identified
Surgical Margins(Invasive): Not identified
Distance to margins main specimen: 4mm to anterior, 5 mm to all other margins (see note)
Additional margins: Negative
Tumor Focality: Unifocal
Intraepithelial (in situ) Component
In Situ Tumor Type: No in situ tumor identified
Treatment Response:
Treatment Resp-Breast: Probable/definite response in invasive carcinoma
Treatment Resp-LNs: No metastasis or fibrous scarring
Staging:
Stage (AJCC 7th Ed): ypT1a NO(sn), at least Stage1A
Predictive/Prognostic Markers:
Performed on: Prior specimen: X16-478
Estrogen receptor(ER)status: Negative (<1%)
Progesterone receptor (PR) status: Negative (<1%)
Her2 (Imminohisochemistry): 1: Negative
Her2(FISH): Not amplified
Her2:CEP17 ratio: 1.2
Her2 copy number: 2.8
Note: Tumor bed extends to the posterior margin. No tumor bed is identified in additional margins.

czytaj więcej

Czy konieczna jest hormonoterapia (brak odpowiedzi)

$
0
0

Mam 30 lat. Moje parametry guza to: carcinoma invasium mammae pierś prawa 28x32x25 mm. Estrogen Receptor (ER) + (ekspresję receptora stwierdzono w 25% komórek raka, w tym z przewagą intensywności 1+ 15%), Progesteron Receptor (PgR) - (nie stwierdzono ekspresji receptora), HER2 Protein (0), E-cadherin (+), Ki-67 (+) 80%
Po miesiącu guz palpacyjnie miał już ok. 5cm, więc szybko rósł. Komisja lekarska zadecydowała o chemii przedoperacyjnej. Przyjęłam 4xAC i 12xpaclitaxel. Guz bardzo ładnie zareagował na pierwszy schemat, zmniejszył się do wymiarów ok.1-1,3 cm. Przy kolejnym schemacie nie ruszył się w dół ani trochę. Następnie mastektomia prosta z SNB. Węzły wartownicze były czyste. Kolejnym etapem leczenia ma być radioterapia i hormonoterapia.
Czy to drugie jest koniecznie przy tak małej ekspresji receptorów? Mam brać zoladex przez 2 lata i tamoxifen przez 5 lat. Chciałam mieć drugie dziecko, ale nie wiem czy to będzie w ogóle możliwe po tej hormonoterapii. Czy można zrobić przerwę w hormonoterapii właśnie w tym celu? Dodatkowo nie mam miesiączki od ponad 4 miesięcy (efekt działania chemii), a wcześniej miałam od lat problemy z regularnymi miesiączkami i z zajściem w ogóle w ciążę.


czytaj więcej

Jakie powinno być zastosowane leczenie - cd. (brak odpowiedzi)

$
0
0

Kontynuacja pytania "Jakie powinno być zastosowane leczenie" z 23 sierpnia 2016 r.



1. Przeszłam operację docięcia marginesu ponad 4 tygodnie później po operacji oszczędzającej dotkniętej rakiem piersi. Rozumiem, że DCIS z definicji nie daje przerzutów, ale czy mogło dojść do rozsiania tych uśpionych komórek po organizmie pomiędzy pierwszą a drugą operacją w wyniku powstałej rany, filtrowania chłonki itp?
2. Czy mogłabym uniknąć chemioterapii gdyby uzyskano czyste marginesy po pierwszej operacji?
3. Czy badanie PET może wykazać obecność DCIS w organizmie? Chciałabym poddać się temu badaniu w celu podjęcia decyzji o zastosowaniu chemioterapii.



czytaj więcej

Stosowanie inhibitorów aromatazy powyżej 5 lat (brak odpowiedzi)

$
0
0

Mam 58 lat, w 2010 r. miałam usuniętą prawą pierś, rak przewodowy inwazyjny.
Mój wynik: pT1c (13 mm), G2, pN1Mx, ER 100%, PGR 5%, Her2 negatywny, Ki67 10%.
Przeszłam 6xFEC, 25 naświetleń i równocześnie z naświetleniami hormonoterapię Femarą.
Na początku leczenia lekarz mówił, ze mam przyjmować Femarę 5 lat, w listopadzie 2015 r. miałam kontrolę i lekarz przedłużył mi Femarę o pół roku, to znaczy we wrześniu by się kończyła.
Czy można Femarę przedłużyć do 7 lat, czy może inny lek, a jeśli tak to jaki? Bardzo bym chciała przedłużyć. W październiku będę u lekarza to będę rozmawiała, bo nawet jak by się zgodził bez refundacji to też bym wykupiła. A może Lametta, bo jest tańsza?



czytaj więcej

Czy powinien być zastosowany Zoladex (brak odpowiedzi)

$
0
0

Mam 37 lat, jestem po mastektomii prawej piersi (węzły czyste). Nowotwór piersi rak naciekający bez specjalnego typu G3 (3+3+2), Er 30%, PGR 10%, Her2: 1+, KI67: 70%
Za chwilę będę miała zabieg usunięcia jajników, a następnie mastektomia profilaktyczna drugiej piersi. Aktualnie przyjmuję tamoxifen.
Czy dobrą decyzją było nie włączenie Zoladexu do terapii przez lekarza?


czytaj więcej

Wydzielina z brodawki (brak odpowiedzi)

$
0
0

Mam 30 lat. W połowie lipca miałam usunięte guzki z prawej piersi i po histopatologii wyszło, że to zmiany dysplastyczne a od kilku dni z operowanej piersi wydobywa się z sutka ciemnobrązowa wydzielina i od środka w piersi często mnie kłuje. Wizytę u lekarza i usg mam dopiero w listopadzie i nie wiem co z tym zrobić.


czytaj więcej

Czy można stosować Sedron (brak odpowiedzi)

$
0
0

Mój rak jest hormonozależny - jestem po operacji, 4 AC oraz 12 x paklitaksel. Od roku jestem na terapii hormonalnej oraz po 17 dawce herceptyny. Przez 9 m-cy zażywałam tamoxifen, jednak endometrium zaszalało i musiałam się poddać zabiegowi abrazji, po którym zaczęłam zażywać Atrozol (3 m-ce). Zrobiłam badanie gęstości kości i okazało się, że mam osteoporozę - 30% ubytku wg. słów reumatologa. Przepisał mi tabletki Sedron 70 mg oraz wit. D3. Poinformowałam go, że jestem pacjentem onkologicznym, jakie zażywam leki oraz że mam kamicę nerkową (bez zastoju) - w prawej nerce kamień ok.15 mm., w lewej ok. 2 mm.
W ulotce leku Sedron w akapicie :"Ostrzeżenia i środki ostrożności" przeczytałam, że należy "zwrócić się do lekarza: jeżeli u pacjenta występuje nowotwór". Czyli jednak nie mogę tego leku zażywać? Mam 63 lata, oczywiście jestem po menopauzie. Czy istnieje może jakiś IA, który nie powoduje takiego spustoszenia w kościach? Jaki lek na osteoporozę jest dla mnie najbardziej wskazany, czy Sedron to trafny wybór?


czytaj więcej

Jakie powinno być zastosowane leczenie (brak odpowiedzi)

$
0
0

Jestem na starcie wyścigu po zdrowie. Pierś lewa, godz. 2; zmiana w USG - 1,5 cm, w mammografii - 2,7 cm (czyli ile ma tak naprawdę?); w BAG: rak zrazikowo-przewodowy naciekający; ER 8/8, PR 4/8, HER2 (-), Ki67<20%; w USG nie wykryto zmian w pachowych węzłach chłonnych. Zbieram "papiery" do oceny zaawansowania i zabiegu: RTG klatki piersiowej, USG jamy brzusznej.
I oczywiście mam PYTANIA:
1) czy obraz węzłów wskazuje, że "raczej" nie ma przerzutów do węzłów?
2) czy czyste węzły wykluczają przerzuty odległe?
3) czy zabieg oszczędzający jest rzeczywiście korzystniejszy w moim przypadku (55 lat, jestem praworęczna, sprawność lewej ręki nie wpłynie istotnie na moje życie, a względy estetyczne są BEZ ZNACZENIA; ryzyko wznowy w piersi chorej i ryzyka związane z radioterapią BARDZO mnie niepokoją)?
4) z jakim trybem i harmonogramem leczenia powinnam się liczyć dalej? Jestem ogólnie w niezłej formie (żadnych chorób) i wolę działania zdecydowane niż półśrodki...



czytaj więcej

Obustronna mastektomia profilaktyczna (brak odpowiedzi)

$
0
0

Mam 53 lata, diagnoza: 03.08.2015 r. invasive carcinoma of NST, G2 NG2 IM: 1/10 HPF; cT1N0M0; markery E-cadherin +, ER +++ 100%, HER2 -, Ki67 5%, PR + 10%; stan po szerokim wycięciu guza i usunięciu I piętra węzłów chłonnych pachy pT1c N0M0, bez przerzutów nowotworowych (0/11); stan po brachyterapii boost, po hormonoterapii.
Czy po upływie roku od BCT i radioterapii można przeprowadzić amputację obustronną piersi?
Jakie są warunki zakwalifikowania do w/w operacji.


czytaj więcej

Leczenie raka piersi u kobiet w ciąży (brak odpowiedzi)

$
0
0

Mam 36 lat. Wczoraj wykryto u mnie zmianę w piersi birads 3, mam zrobić biopsję. Rok temu wszystko było ok.. Moja mama zachorowała na raka piersi w wieku 35 lat, zmarła w wieku 38. Badanie mutacji genów brca 1 wyszło u mnie negatywne. Jestem w tej chwili w czasie owulacji, od 2 mies. staramy się z mężem o dziecko, a tu taka informacja.
Nie wiem czy wziąć lepiej tabletkę po stosunku, żeby nie zajść w ciąże o ile już w niej nie jestem.
Czy można leczyć kobiety w ciąży, jeśli mają raka piersi, czy dopiero po narodzinach dziecka?
Mam jeszcze 4-latkę w domu, ona jest najważniejsza, nie chce ryzykować ale może to na wyrost?


czytaj więcej

Mikrozwapnienia w piersi (brak odpowiedzi)

$
0
0

Miałam raka jajnika, teraz mam diagnozowane mikrozwapnienia w piersi. Najpierw USG - nic, potem biopsja gruboigłowa - niejednoznaczna i chyba w złym miejscu zrobiona. Teraz lekarz doradził usunięcie chirurgiczne zmiany i badania histopatologiczne. Ja już mam dosyć i nie chcę tego zrobić. Myśl, że to rak mnie poraża. Strasznie boję się leczenia, bo wiem jakie to okropne. Śmierci już się nie boję, a właściwie bardzo jej pragnę. Bliscy nie mogą tego zrozumieć. Jak ich przekonać, żeby pozwolili mi odejść?


czytaj więcej
Viewing all 1353 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>