Quantcast
Channel: Amazonki.net - Porady ekspertów
Viewing all 1353 articles
Browse latest View live

Objawy uboczne leczenia onkologicznego (brak odpowiedzi)

$
0
0

W grudniu 2014 r. miałam podskórną mastektomię (w wieku 35 lat). Rak potrójnie ujemny G3 T1b (brak guza tylko resztki po gazie na obszarze ok 1 cm) mikroprzerzut w węźle wartowniku poniżej 1 mm (ok 60 komórek raka ) ki67 wysokie ok. 70%. Zastosowano chemię 6 x FEC oraz 3 x docetaxel. Następnie była radioterapia. Na domiar złego w trakcie leczenia okazało się, że mam mutację BRCA1 - ex 5. Chemia nie została zmieniona. Profilaktycznie usunęłam drugą pierś oraz pół roku temu jajniki i jajowody. Jak do tej pory wszystkie badania ok. Dodatkowo przyjmuję jeszcze olaparib.
Natomiast od kilku dni mam problemy z ciśnieniem, które wynosi 90 na 50. Czasem w południe to spada nawet do 80 na 40. Moje samopoczucie jest straszne, w tym czasie czuję się słaba i tak jakby niedotleniona, mam uczucie jakbym była w górach, puchną mi ręce i są zimne i takie odrętwiałe.
Pani Doktor. czy mój organizm może tak reagować na przebyte leczenie, 5 operacji w ciągu roku oraz na przedwczesną i wymuszają menopauzę? Czy są może jakieś leki łagodzące objawy menopauzy? Dodam, że leczenie chemią zakończyłam rok temu, a naświetlania we wrześniu. Chemię przeszłam łagodnie. Hormonów nie dostałam. Martwię się tym moim samopoczuciem i boję się, czy to nie jest jakiś przerzut do mózgu. Czy mam szansę na to, że ta choroba do mnie nie wróci i czy zastosowane leczenie było właściwe? Jestem załamana tym całym rakiem.


czytaj więcej

Torbiele i ból piersi (brak odpowiedzi)

$
0
0

Mam 40 lat. Moim problemem jest brak leczenia po wykonaniu badania w kierunku BRCA1. Miałam wykonane badanie w kierunku mutacji BRCA1 z powodu choroby siostry, rak piersi (3---), 44 lata. Mutację potwierdzono u moich 2 sióstr i ich córek (innymi członkami rodziny zainteresowania nie było), u mnie mutacji nie stwierdzono. Na raka piersi chorowała prababcia, ciocia (obie wiek podeszły) babcia - 38 lat. W poradni usłyszałam: jest pani w grupie ryzyka, do widzenia (objęto mnie programem wczesnego wykrywania raka piersi). Na wyniku konsultacji genetycznej napisano min: w przypadku konieczności stosowania hormonalnej terapii zastępczej, wskazana terapia estrogenowa, niskodawkowa, przezskórna, krótkoterminowa - powyżej 35 r.ż. do rozważenia chemoprewencja tamoxifenem po wykluczeniu wszystkich przeciwwskazań. ...Prosimy o okazywanie wyniku niniejszej konsultacji przy wszystkich wizytach lekarskich etc.
Moim problemem są liczne torbiele w piersiach (piersi mastopatyczne), największe 16x6 mm, 9x4 mm. Nieustanny ból piersi, jajników, podbrzusza. Prolaktyna: 10,56 po teście - 60 min 172,10. Dyslipidemia. Podejrzenie PCOS. USG ginekologiczne, płyn w zatoce douglasa - 9mm. Wynik CA125 - 11,83 białko HE4- 52,61. Odwiedziłam wielu lekarzy z nadzieją, że ktoś mi pomoże. Stwierdzali, że pomogą hormony ale się pod tym nie podpiszą. Załamana umówiłam się dwukrotnie na konsultację w poradni genetycznej celem uzupełnienia informacji o zachorowaniach w rodzinie, gdzie usłyszałam - nieistotne. Na prośbę o wskazanie czym można mnie leczyć usłyszałam: niech lekarz podejmie decyzję, a lekarze nie wiedzą co zrobić. Sytuacja ta doprowadziła mnie do stanów depresyjnych. Czy jedyną szansą na życie bez bólu jest zatajenie tych wyników i branie hormonów wierząc, że to pomoże? Czy sobie nie zaszkodzę?
Bardzo proszę o pomoc, nie wiem co robić, dokąd się udać.



czytaj więcej

Profilaktyka u dzieci osób chorych na raka piersi (brak odpowiedzi)

$
0
0

Zdiagnozowano u mnie raka piersi, jestem już po operacji. Zastosowano w chwili obecnej operację oszczędzającą oraz wycięcie 2 węzłów, jestem przed rozmową z lekarzem.
Proszę mi powiedzieć jak mogę zabezpieczyć i jaką stosować profilaktykę u swoich dzieci (córka ma 19 lat, synek 8).


czytaj więcej

Interpretacja wyniku USG piersi (brak odpowiedzi)

$
0
0

Tydzień temu przez przypadek wyczulam guza w prawej piersi.
Byłam na USG piersi, oto wynik:
Gruczoł piersiowy prawy struktura gruczołów tłuszczowa, na godz.10. badalny guzek o śr. 1 cm ( 9.8x7.1). W badaniu USG zmiana o charakterze węzła chłonnego bez zaburzeń struktury z widocznym przepływem centralnym foto. Wyżej opisany obraz gruczołów piersiowych został zaliczony do kategorii Birads - usg 3. Zmian ogniskowych nie uwidoczniono. Dół pachowy nad i podobojczykowe - widoczne węzły chłonne bez zaburzeń struktury z widocznym przepływem centralnym bez cech adenopatii. Dół pachowy nad i podobojczykowe - wolne. Palpacyjne bez zmian.
Gruczoł piersiowy lewy struktura gruczołów tłuszczowa. Zmian ogniskowych nie uwidoczniono. Dół pachowy nad i podobojczykowe - widoczne węzły chłonne bez zaburzeń struktury z widocznym przepływem centralnym bez cech adenopatii. Dół pachowy nad i podobojczykowe wolne. Palpacyjnie bez zmian. Kontrola za 3 miesiące z dodatkową diagnostyką.


Potem poszłam do mojego ginekologia i on do końca nie był przekonany że to węzeł. Wyglądało mu to na coś zwapnionego.
Rok temu urodziłam córcię i karmiłam ją piersią krótko, bo miałam po 5-6 tygodniu zapalenie piersi i duży problem z brodawką, brałam antybiotyk. Ostatnio pod tą piersią użądlił mnie jakiś owad ale nie wiem co to było. Zaczerwienienie było około 5 cm i zeszło po 5 dniach. Robiłam również morfologię wszystkie wyniki w normie. CRP 2.20
Dużo biegam około 10 km dwa razy w tygodniu oraz noszę córeczkę, jej waga to ponad 12 kg.
Proszę o ocenę mojej sytuacji bo strasznie się denerwuje.


czytaj więcej

Torbiele i ból piersi - cd. (brak odpowiedzi)

$
0
0



Kontynuacja pytania "Torbiele i ból piersi" z 2 sierpnia 2016 r.



Pani Doktor, dziękuję za odpowiedź. Próbowałam już wielu specyfików (żeby nie obciążać wątroby), mastodynon, rutinoscorbin i wit C, cyclodynon, cyclonamine i ziele krwawnika (z powodu bardzo obfitych miesiączek). Przeciwbólowo ketonal, tramal, nospa teraz nimesil, który jako jeden z nielicznych mogę przyjmować ponieważ nie toleruję leków. Z tego powodu nie mogę przyjmować nic na cholesterol, poza mdłościami i wymiotami pojawił się szereg objawów ubocznych (po odstawieniu wszystkie objawy zniknęły). Zespół napięcia przedmiesiączkowego trwa u mnie nieprzerwanie cały miesiąc i tak już od 2 lat. Po zastosowaniu przez dwa tygodnie bromergonu i noretysteronu wszystkie objawy dotyczące piersi wraz z torbielami zniknęły. Po odstawieniu wszystko wróciło, teraz stosuję również na próbę syndi35 przez 3 miesiące (nie informowałam lekarza o badaniach genetycznych, ani o zachorowaniach w rodzinie, bo to jest jedyny sposób, żeby mi przepisano leki hormonalne), póki co w trakcie przyjmowania tabletek ból brzucha i jajników prawie całkowicie zniknęły, wróciły w przerwie, ale pojawiają się mdłości i zgaga. Bóle piersi pozostały. Z porad psychologa korzystałam, ale i tak pomogło mi dopiero forum Amazonki, dlatego też próbuję tu znaleźć pomoc, bo jestem już zmęczona bólem.
Czy wolno mi stosować leki hormonalne, bo lekarze twierdzą, że nie? Dlaczego mają takie opory w przepisaniu hormonów? O wiele chętniej proponują mi tamoxifen, bo ten jest zaznaczony w zaleceniach z poradni genetycznej, co jest bez sensu i na pewno nie zlikwiduje bólu. Bóle miałam wcześniej cykliczne, od jakichś 2 lat są nieustanne, pojawiły się jeszcze przed chorobą siostry. Przypuszczalnie z powodu zaburzeń hormonalnych, za wysoki testosteron i androstendion, co objawia się m.in. pojawieniem męskiego zarostu. Na zespół policystycznych jajników (jeżeli się potwierdzi) też pomogłyby hormony, stąd moje pytanie czy biorąc je nie zaszkodzę sama sobie?
Drugie pytanie dotyczy dobierania pacjentów do badań genetycznych. Jak wspomniałam zbadano mnie, moje siostry i ich córki, braćmi i ich dziećmi oraz synami sióstr posiadających mutację zainteresowania nie było, pomimo iż na zbadane kilka osób tylko u mnie nie potwierdzono mutacji.


czytaj więcej

Jakie powinno być zastosowane leczenie (brak odpowiedzi)

$
0
0

Moja mama ma 82 lata, jest po operacji oszczędzającej raka piersi (szpital na Szaserów).
Badanie histopatologiczne: węzeł wartowniczy wolny od komórek rakowych, materiał z guzem - carcinoma invasium NST multifocale G1 MBR 5 (2+2+1), poza guzem o maks. wym. 1,3 cm stwierdzono 2 osobne guzy o maks. wym. 0,2 cm, w tym jeden leżący w marginesie odcięcia od strony powięzi. Mikroskopowo minimalny margines odcięcia największego guza od strony powięzi 0,1cm.
pT1 c/m/, pN0/sen/, ER/+/: PS5 IS3 w prawie 100% komórek guza, PR/+/: PS5 IS3 w prawie 100% komórek guza, HER2 /2+/, Ki67 /+/ w ok. 10% komórek guza. Tyle wyniki.
Poza tym mama ma chorobę niedokrwienną serca, nadciśnienie, wszczepiony rozrusznik, ostooporozę, na jesieni 2015 roku przeszła dwie poważne operacje ortopedyczne po złamaniu zęba obrotnika i pęknięciu pierwszego kręgu. Bierze oczywiście m.in. acenokumarol. W związku z tym dr onkolog w szpitalu stwierdziła, że hormonoterapia, ze względu na zagrożenie zakrzepicą nie wskazana. Dała skierowanie na radioterapię. Lekarz na Ursynowie stwierdził, że przy wszystkich schorzeniach mamy radioterapia też niewskazana i najlepiej byłoby zrobić mastektomię. Ponownie jesteśmy zapisane do pani dr onkolog na 30 sierpnia.
Zastanawiamy się co robić dalej, czy zgodzić się na mastektomię, czwarta poważna operacja w ciągu roku!?!, boję się, że mama tego nie przetrzyma. Czy nie ma możliwości monitorowania tego raka jakoś bezinwazyjnie? W jej wieku rozwija się już chyba b.powoli. Czym grozi zaprzestanie leczenia? Mama, mimo wszystkich chorób i drobnej niedołężności, jest jeszcze pełna życia i chodziłoby o to, żeby to życie w miarę możliwości przedłużyć, ale i żeby było w miarę dobrej jakości, bez uciążliwego leczenia.
Co Pani doktor o tym sądzi?


czytaj więcej

Interpretacja wyniku USG piersi (brak odpowiedzi)

$
0
0

Miałam wczoraj USG piersi - rutynowe przed rozpoczęciem przyjmowania pigułek. Mam 32 lata i historię raka piersi w rodzinie. Ostatnie USG robione w lutym/ marcu ubiegłego roku nie wykazało nic niepokojącego.
Wyniki z wczoraj: Sutki o budowie gruczołowej. Powierzchownie i obwodowo położona lita zmiana w SL na g. 1 - 6x6x3 mm - FA?, do weryfikacji w BAC i kontroli w usg za 6 miesięcy. Obustronnie po kilka torbieli do 5 mm, więcej w SL. Przewody mlekowe nie są poszerzone. Okolice pachowe prawidłowe. USG BIRADS3.
Wyniki badani krwi były ok, poza APTT, które było obniżone względem normy.
Wiem, że muszę zrobić biopsję.
Pytanie:
1. Jak bardzo liczy się tu czas? Wyjeżdżam i nie wiem, czy powinnam przekładać plany, czy zrobić to badanie po powrocie za 2 tygodnie.
2. Jak bardzo prawdopodobne jest, że są to zmiany rakowe?



czytaj więcej

Herceptyna a serce (brak odpowiedzi)

$
0
0

Od ponad pół roku biorę herceptynę. Znam skutki uboczne. Po 6 wlewie miałam przerwę, nie dostałam jednej dawki, bo wynik echa serca znacznie się pogorszył. Czy zna Pani jakiś medykament, sposób na to, abym mogła wspomóc serce?


czytaj więcej

Czy powinna być wykonana biopsja gruboigłowa (brak odpowiedzi)

$
0
0

Wykryto u mnie podczas biopsji cienkoigłowej komórki raka gruczołowego. Czy warto powtórzyć badanie biopsją gruboigłową? Co to za typ raka i jakie mogą być rokowania?


czytaj więcej

Interpretacja przypadku (brak odpowiedzi)

$
0
0

USG piersi i pachy
Obie piersi bez zmian ogniskowych w obrazie usg. Pierś lewa część centralna piersi i większa część kwadrantu górnego zew. zajmuje nieco hypoechogenna wieloogniskowy słabo odgraniczony obszar wielkości 5x5x3 cm. W zmianie na godz. 2 widoczne pojedyncze mikrokalcynacje. Brak granicy między zdrową a zmienioną tkanką gruczołu. W lewym dole pachowym kilka metastatycznych węzłów do 13mm. Pierś prawa i prawy dół pachowy prawidłowe

.
BAC pod kontrolą USG
Odczynowe pobudzenie węzła chłonnego. Komórek nowotworu złośliwego nie stwierdzono.


USG jamy brzusznej
Wątroba nie powiększona o prawidłowej echogeniczności, jednorodna. Pęcherzyk żółciowy echoujemny, cienkościenny. Drogi żółciowe nieposzerzone. Trzustka prawidłowa. Obie nerki o prawidłowych wymiarach bez cech zastoju. Śledziona prawidłowej wielkości jednorodna. Aorta i okolica około aorty w normie.


ROZPOZNANIE
Naciekający rak piersi ER 100%, PgR 100%, HER2: (-), Ki-67 (+) 10%. Luminalny A
Hormonoterapia przed operacją: RESELIGO 36 mg 1x co 4tyg. (6 miesięcy), SYMEX 25mg 1x1 dziennie (6 miesięcy).
Wiek 42 lata przed menopauzą.


Proszę o interpretację wyników, czy takie powinno być leczenie?


czytaj więcej

Ropień po biopsji (brak odpowiedzi)

$
0
0

Mama w maju miała robioną biopsję piersi (RM wykazał torbiel z dolną nierówną ścianą), trzy dni po biopsji miejsce zrobiło się zaczerwienione, pokazywałyśmy to lekarzowi raz, drugi, trzeci i było to zbagatelizowane... mama jedynie dostała detreomycynę do smarowania (zużyła 4 tubki), to oczywiście nie pomogło. Prowadząca onkolog zrobiła usg, stwierdziła, że nic tam nie ma i widocznie taka jej uroda. Minęły 3 miesiące a "czerwone koło" w miejscu po biopsji nadal było, mnie to niepokoiło i udałyśmy się do Poznania na Garbary, tam lekarz stwierdził, że jest to stan zapalny, że w skórze jest zmiana z zakażoną treścią, przepisany został amoksiklav. Przyjmowany był 10 dni, oczywiście zmiana nie zniknęła, a zaczęła górować, utworzył się "bat" wystający przez skórę, lekarz na Garbarach stwierdził, że wybudował się ropień i trzeba go usunąć operacyjnie na bloku... termin za miesiąc.
I teraz moje pytanie: czy skoro mama 4 miesiące chodzi z tym zapaleniem piersi czy nic się nie stanie? Strasznie boje się, że to zapalenie się rozprzestrzeni i dostanie sepsy - czy jest takie ryzyko???
Mam też pytanie, czy może zwykła maść ichtiolowa by wyciągnęła tego ropnia? Czy można nią smarować pierś?


czytaj więcej

Interpretacja przypadku (brak odpowiedzi)

$
0
0

Foci carcinomatosi
- B [ M - 8010/3 ] Utkania nowotworu złośliwego nie stwierdza się
- CPG [ M- 09450] Laesio fibrosa
- H [ M - 01100] Utkania nowotworu złośliwego nie stwierdza się
- JKMNO [ M- 09450] Invasive lobular carcinoma G - 2
- ADE Preparat o wym. 15x15x5 cm, utkanie piersi gruczołowotłuszczowe , w kw. górnym wew. guz śred. 2 cm. Guz ze znacznikiem, marg. głęboki 1 cm, marg. górny 4 cm.
A - z guza
B - z guza z marg. głębokim
C - marg. górny
D - na granicy kwadrantów zewn. kolejny guz 2,5 cm, marg. głęboki 1,5 cm, marg. dolny 3,5 cm, marg. górny.
E - guz z marg. głębokim
F - guz z marg. dolnym
G - guz z marg. górnym
H - zabrodawkowo guz śred. 1,5 m, marg. dolny 3,5 cm, marg. górny 5 cm, marg. głęboki 4 cm, brodawka wciągnięta .
J - marg. głęboki
K - marg. dolny
L - mark. górny
M - z pozostałego utkania
N - brodawka
O - węzeł wartowniczy śred. 1cm - z tk. tł.

To mój wynik badań pooperacyjny. Gdy się zapytałam lekarza co te literki znaczą, usłyszałam wielogniskowy rak. Mam być dobrej myśli. Otóż mnie dręczą myśli, czy to przerzuty były już, jakiej wielkości te guzy, i dlaczego pisze: nie stwierdza się nowotworu złośliwego? I co znaczy te G-2? Jestem po 6 wlewach chemioterapii, po 25 naświetleniach, teraz tylko pozostała mi hormonoterapia 5 lat. Jestem pół roku po operacji, czy powinnam mieć zrobione badanie kości, tym bardziej, że moja ciocia umarła 7 lat po operacji piersi z przerzutami na kości?



czytaj więcej

Tamoxifen a fluoksetyna (brak odpowiedzi)

$
0
0

Operacja oszczędzająca 2 lata temu, radioterapia i tamoxifen. Radzę sobie, z rzadka wspomagając się pramolanem. Na ostatniej wizycie onkolog przepisał mi na nerwowy okres, który ostatnio mam (zmiana w usg, biopsja, itp) fluoksetynę, jako najnowocześniejszy lek poprawiający nastrój. Wykupiłam, w ulotce przeczytałam, że nie można go łączyć z tamoxifenem, na forum też pisano, że osłabia działanie tamoxifenu. Onkolog upiera się, że mam brać i się nie przejmować i sama już nie wiem co robić.
W literaturze anglojęzycznej i medycznej znalazłam informację, że badania przeprowadzone na dużej grupie pacjentek nie wykazały, aby fluoksetyna szkodziła (ryzyko nawrotów i zgonów porównywalne do grupy, która fluoksetyny nie brała). Jestem w kropce, proszę o radę. Onkolog, u której się leczę ma super opinie, zawsze w ciemno wykonywałam jej zalecenia, aż tu nagle fluoksetyna......


czytaj więcej

mam raka piersi (1 odpowiedz)

$
0
0
Witam,

stwierdzono u mnie następujący stan:
Pierś lewa stan po CB, na granicy kw zewnętrzna zmiana ok 1.5cm, poza tym bez oporów patologicznych. W wyniku badania hist.pat nr H-3301-16 (NST, NHG1). Węzły chłonne obwodowe nie powiększone.
Zostałam skierowana na usunięci guza lewej piersi. Lekarz powiedział mi, że jeżeli guz będzie za blisko brodawki będzie trzeba odjąć cała pierś. Czy można by zatem zrobić rekonstrukcję piersi podczas tej samej operacji i czy wiązałoby się to również z dodatkowymi kosztami?

Z góry dziękuje za odpowiedź,
pozdrawiam renpiet

Czy zastosowane leczenie jest właściwe (brak odpowiedzi)

$
0
0

Mam 50 lat. 27.06.2016 r. przeszłam kwadrantektomię sutka prawego i biopsję węzła wartownika. Otrzymałam następujące wyniki histopatologiczne:

I op. - Fragment piersi o wymiarach 5,5 x4 x 3,5 cm z wąskim pasem skóry i z ogniskami o wzmożonej konsystencji fi 2 cm.
1. Margines przyśrodkowy - 1cm - utkanie sutka bez cech nowotworowych złośliwych
2. Margines boczny - 3,5 cm - tkanka tłuszczowa bez nacieku raka
3. Margines górny - 0,7 cm - utkanie sutka w odległości 0,5 cm utkanie raka wewnątrzprzewodowego
4. Margines dolny - 1 cm - utkanie sutka bez nacieku raka
5. Margines skórny - 1,5 cm - skóra i tkanka podskórna bez nacieku raka
6. Margines powięziowy - 1,5 cm - tkanka tłuszczowa bez nacieku raka
7-11. rak gruczołowy sutka z dominującą komponentą wewnątrzprzewodowego ok 95%, ponadto widoczna jest też obecność raka naciekającego typu no Spetial type (NST) - stopień złośliwości histologicznej G-2.

II op - Fragment tkanki tłuszczowej o wymiarach 4,5x1,5 cm z 4 węzłami chłonnymi bez nacieku raka (0/4).
Ki67 + 1% komórek, RE 3+5=8/8 pkt., RPG 3+5=8/8 pkt., Her2 +3.
Pytanie moje dotyczy dalszego leczenia. Zaproponowano mi radioterapię + hormonoterapię ze względu na wielkość zmiany (1 milimetr, który stanowi 5% masy guza). Wytłumaczono mi, że tak małe zmiany nie poddaje się chemioterapii, ponieważ nie ma sensu "truć" całego organizmu. Leczenie zaczynam 05.09.2016 r. Niepokoi mnie wynik Her2. Ze względu na wielkość zmiany nie kwalifikuję się do leczenia herceptyną.
Proszę o pomoc, czy podejmuję słuszną decyzję co do leczenia. Co dalej z receptorem Her2?


czytaj więcej

Jakie powinno być zastosowane leczenie (brak odpowiedzi)

$
0
0

Moja przyjaciółka, 53 lata nieregularnie miesiączkująca, po operacji oszczędzającej raka piersi.
Wykryto 2 ogniska:
1. 11 mm, invasive ductal carcinoma grade1, ER 8/8, PR 8/8, Ki67 10 %, Her2 +1, extensive low grade DCIS not changing the size of the tumor,
2. 14 mm, invasive ductal carcinoma grade 1, ER 8/8, PR 7/8, Ki67 10-20%, Her 2 +1, extensive low grade DCIS not changing the size of the tumor
6 sentinel lymph nodes removed, all free of metastatic deposits.
Stage pT1cN0SN
Jakie leczenie by Pani Doktor zaleciła?


czytaj więcej

Mastektomia podskórna z jednoczasową rekonstrukcją (brak odpowiedzi)

$
0
0

Stwierdzono u mnie następujący stan: Pierś lewa stan po CB, na granicy kw. zewnętrzna zmiana ok 1.5 cm, poza tym bez oporów patologicznych. W wyniku badania hist. pat. nr H-3301-16 (NST, NHG1). Węzły chłonne obwodowe nie powiększone. Zostałam skierowana na usunięcie guza lewej piersi. Lekarz powiedział mi, że jeżeli guz będzie za blisko brodawki będzie trzeba odjąć cała pierś. Czy można by zatem zrobić rekonstrukcję piersi podczas tej samej operacji i czy wiązałoby się to również z dodatkowymi kosztami?


czytaj więcej

Czy po leczeniu onkologicznym można korzystać z jacuzzi (brak odpowiedzi)

$
0
0

Jesteśmy z mężem po leczeniu nowotworu (rak języka i piersi). Czy możemy korzystać z jacuzzi?


czytaj więcej

Objawy uboczne leczenia Tamoxifenem (brak odpowiedzi)

$
0
0

Jestem 2 lata po mastektomii. Leczenie: zoladex (wycofany po roku z powodu usunięcia macicy z przydatkami z powodu mięśniaków) i tamoxifen. Nieznacznie, ale systematycznie spada mi poziom leukocytów we krwi. Obecnie wynosi 4,08. Onkolog powiedział mi, że to z powodu przyjmowania tamoxifenu i że ten poziom może spaść do poziomu 2-3. I nie należy się tym przejmować.
Moje pytania:
1. Czy rzeczywiście się tym nie przejmować? Czy nie ma sposobu, aby (pomimo stosowania tamoxifenu) podnieść ten poziom. Kiedy (jaki jest min. poziom) należy się zaniepokoić?
2. Czy każda kobieta po stosowaniu w/w leków, czyli po wejściu w menopauzę powinna być pod opieką lekarza pod kątem ryzyka osteoporozy?


czytaj więcej

Jakie powinno być zastosowane leczenie (brak odpowiedzi)

$
0
0

Mam 36 lat. 15 lipca 2016 r. przeszłam operację oszczędzająca lewej piersi z wycięciem węzła wartowniczego w Anglii. Z raportu histopatologa wynika że DCIS jest obecny w marginesach superior, medial oraz posterior, wiec 19 sierpnia 2016 r. przeszłam kolejną operację docięcia marginesów. Z raportu wynika, że guz to invasive ductal carcinoma G3 Tumour Grade 3 Invasive tumour size 9 mm. Węzeł wartowniczy czysty. Guz jest hormonozależny, ER score 6/8 oraz HER2 pozytywny (+3), Ki67 20%, pT1bpN0. DCIS obecny, high grade solid and comedo, który jest obecny w guzie oraz jego okolicach o rozmiarze 18 mm. Cały rozmiar guza 27 mm (9 mm inwazyjny guz oraz 18 mm DCIS). Tumour extent localised Vascular invasion - no (nie ma), lymphovascular invasion - no (nie ma).
1. Bardzo proszę o wyjaśnienie jakie powinnam przejść leczenie oraz jakie są moje rokowania?
2. Bardzo boję się chemii, czy możliwe jest przyjecie herceptyny bez chemioterapii? Powiedziano mi, że taka jest zasada, że herceptynę podaje się w komplecie z chemioterapią, bo inaczej jest mniej skuteczna.
3. Czy chemioterapia jest u mnie konieczna, jeśli tak to jaka oraz jakie będzie miała skutki uboczne?
4. Czy po zakończonym leczeniu będę mogła zajść w ciążę? Bardzo mi na tym zależy.
5. Jak długo po leczeniu można się starać o dziecko oraz czy jest to niebezpieczne, ponieważ może spowodować powrót raka?
6. Czy można powrócić do hormonów po ciąży, aby się zabezpieczyć przed nawrotem?
7. Czy przed rozpoczęciem leczenia można przez procedurę invitro zamrozić embriony, gdyż obawiam się, że jeśli będzie konieczne leczenie chemioterapią to zajście w ciążę będzie niemożliwe po jej zakończeniu oraz czy może to pobudzić raka gdyż wymagać to będzie stymulacji hormonalnej?
8. Kiedy po operacji należy podjąć dalsze leczenie oraz czy możliwe jest aby DCIS high grade dał przerzuty?
9. Proszę przedstawić na jakie leczenie mogę liczyć w Polsce, ponieważ zastanawiam się czy nie jest to dla mnie lepsze rozwiązanie?



czytaj więcej
Viewing all 1353 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>