Quantcast
Channel: Amazonki.net - Porady ekspertów
Viewing all 1353 articles
Browse latest View live

Bóle kręgosłupa podczas chemioterapii (brak odpowiedzi)

$
0
0

W czerwcu br. stwierdzono u mnie raka piersi. Chemię biało-czerwoną przyjęłam 7.09 i kolejne mam wyznaczone co trzy tygodnie. Po zakończeniu chemii mam być skierowana na zabieg mastektomii.
Od wielu lat mam wypukliny w kręgosłupie. Czasami dawały znać o sobie ale zdarzało to się rzadko. Od kilku dni bóle kręgosłupa są codziennie i bardzo bolesne. Ból jest pulsujący i zatyka mi dech. Dodam, że dotychczas miałam przepisany lek Tolperis przez neurologa. Używałam go bardzo rzadko i był skuteczny. Teraz niestety nie pomaga.
Ostatni rtg kręgosłupa szyjnego był wykonany 17.09.2013 r. gdzie stwierdzono umiarkowanie niższy krążek m-k C5/C6. Minimalnie niższy krążek m-k C6/C7. Drobne zmiany zwyrodnieniowe na przednio-dolnej krawędzi C5 i przednio-górnej C6 z delikatnym tworzącym się mostkiem kostnym. Wyostrzenie w kierunku kanału tylno-dolnej krawędzi C5.
Natomiast RM kręgosłupa lędźwiowego był zrobiony 27.09.2009 r. gdzie stwierdzono: wysepka tłuszczowa w obrębie trzonu L5 - 8 mm. Nieduże podwięzadłowe wypukliny tylne centralne na poziomie L4-5 i L5-S1 nieznaczne zwężone otwory międzykręgowe. Zmiany zwyrodnieniowe w stawach międzykręgowych.
Dodam, że jestem od 1983 r. na rencie inwalidzkiej z powodu dekortykacji płuca prawego i resekcji dwóch żeber. Z tego powodu mam lekką niewydolność oddechową i skrzywienie kręgosłupa.

Moje pytanie brzmi: Czy chemia ma wpływ na bóle kręgosłupa? I co mogę zrobić w tej sytuacji?


czytaj więcej

Jakie powinno być zastosowane leczenie (brak odpowiedzi)

$
0
0

Mam 43 lata i zdiagnozowanego raka piersi prawej: T1cN0M0, dwuogniskowy, przewodowy, luminalny A.
Wynik z biopsji: Carcinoma ductale invasivum G1 mammae, E-Cadherin (+), p63 (-), Synaptofizyna (-), Chromogranina (-), ER - odczyn pozytywny (+++) w 100% komórek raka, PR - odczyn pozytywny (+++) w 100% komórek raka, AR - odczyn pozytywny (+++) w 100% komórek raka, HER2 - odczyn negatywny Score=0, Ki67 około 15%.
Wynik histopat. z operacji:
Guz - zmiana I kwadrat dolny wewnętrzny - lite szarawe ognisko o średnicy 1,7 cm - Carcinoma ductale invasivum G2 mammae et DCIS mammae.
Guz - zmiana II, "mniejsze zmiany z okolicy zmiany II" (kwadrant górny wewnętrzny, okolica zabrodawkowa i kwadrant dolny zewnętrzyny - mnogie ogniska lite, największe o średnicy 0,8 cm - Carcinoma intraductale (DCIS) multifocale mammae.
Brodawka - niezmieniona
W pozostałych preparatach obraz: gruczolistość, włóknienie, ogniska metaplazji apokrynowej, poszerzone przewody, ogniska zwapnień.
Węzeł wartowniczy - rozpoznanie patomorfologiczne: Lymphonoditis reactiva (2 węzły).
pT1c(m) pN0(sn) Rozpoznanie ICD10: C50 - Nowotwór złośliwy sutka.


Jakie powinno być zastosowane dalsze leczenie? Wcześniej była mowa o leczeniu hormonalnym, ale czy jak jest wyższa złośliwość w badaniu z operacji to w grę wchodzi chemioterapia? Mój doktor zasugerował, że na moim miejscu nie poddawałby się chemioterapii.



czytaj więcej

Jakie powinno być zastosowane leczenie (brak odpowiedzi)

$
0
0

Żona jest po usunięciu piersi i węzłów, nastąpił przerzut do głowy.
Wynik TK głowy: Nie uwidoczniono cech krwawienia śródczaszkowego. W płacie skroniowym prawej półkuli mózgu uwidoczniono niejednorodną masę patologiczną wlk. ok. 32 x 26 x 25 mm, ulegającą silnemu, niejednorodnemu wzmocnieniu kontrastowemu, otoczoną rozległa strefą obrzęku (st. III wg Steinhoffa), z efektem masy wyraźnym zniesieniem przymózgowej rezerwy płynowej nad prawą półkulą mózgu, uciskiem struktur prawej komory bocznej i przemieszczeniem struktur pośrodkowych na str. lewą o ok. 12 mm, modeluje prawy konar mózgu: szczelinowate światło komory III. W górnej części prawej półkuli móżdżku widoczne ognisko wzmocnienia kontrastowego śr. ok 8 mm bez cech otaczającego obrzęku. W/w zmiany odpowiadają najbardziej meta. Poza tym mózgowie bez cech innych zmian ogniskowych. Przymózgowa rezerwa płynowa nad lewą półkulą mózgu oraz w tylnej jamie zachowane. Róg tylny LKB nieco szerszy, bez cech przesiąkania PMR. Kości mózgoczaszki bez cech zmian ogniskowych.
Zaproponowano leczenie radioterapią plus chemia, szukamy neurochirurga celem konsultacji czy możliwa jest operacja.
Proszę o poradę jakie byłoby najlepsze leczenie.



czytaj więcej

Masaż limfatyczny ręki a przerzuty do kości (brak odpowiedzi)

$
0
0

Jestem 10 lat po operacji oszczędzającej + wycięcie wszystkich węzłów. Od 7 lat mam obrzęk ręki. Obecnie coraz większy. Noszę rękawy - nocny i dzienny. Od 3 lat mam przerzuty w kośćcu - kręgosłup (lędźwiowy, piersiowy), żebra itd. Dzięki zastrzykowi xgeva ulega do sklerotyzacji.
Moje pytanie jest następujące: czy w obecnej sytuacji mogę mieć masaż limfatyczny tej ręki? Czy masaż nie będzie ryzykowny na słabe kości? Czy masaż nie przyczyni się to szybszego transportowania komórek nowotworowych po ciele (to jest mój wymysł, ale tak mi się wydaje).


czytaj więcej

Interpretacja wyniku USG piersi (brak odpowiedzi)

$
0
0

USG piersi: sutek prawy - na godz 12. około 2 cm od otoczki dwa przewody mlekowe widoczne na krótkim odcinku do 6.5 mm nieco poszerzone do 2.1 - 2.6 mm leżą obok siebie. Widoczne zwapnienia przyścienne w ścianie z jednego przewodów do 1.6 mm. Nieco powyżej godz 12. jedna widoczna hipoechogeniczna zmiana ogniskowa o wym. 6 x 5 mm bez wyraźnego wzmocnienia echa za tylną ścianą i bez cienia akustycznego.

Co to znaczy?


czytaj więcej

Ropień w piersi (brak odpowiedzi)

$
0
0

Od grudnia 2016 roku zmagam się z ropniem prawej piersi, do tego mam powiększone węzły chłonne pachowe najpewniej odczynowe, wciągniętą brodawkę. Miałam przeróżne antybiotyki, które nie przynosiły żadnych efektów, nacinany chirurgicznie ropień, wkładany sączek już 3 razy. Posiew na bakterie nic nie pokazał. Onkolog podejrzewa bakterie beztlenowe lub coś innego.

Co to może być? Boję się czy to aby nie żaden nowotwór. Nie miałam robionej żadnej biopsji, żadnych innych badań. Ból jest cały czas a nie ma poprawy

czytaj więcej

Jakie powinno być zastosowane leczenie (brak odpowiedzi)

$
0
0

Mam na imię Ania, mam 40 lat. Jestem po operacji oszczędzającej raka piersi z biopsją węzła wartowniczego, proszę o interpretację moich wyników:
I. wynik biopsji gruboigłowej: Carcinoma ductale infilitrans NST G-1, ER (+++) 100 % reakcji, PR (+++) 100 % reakcji, HER-2 (++).
II. wynik pooperacyjny:
Rozpoznanie histopatologiczne: Kwadrant górny wewnętrzny piersi lewej o wymiarach 5,0 x 4,6 x 2,3 cm. Na przekroju tkanka mastopatyczna, w części centralnej lite ognisko o nieostrych granicach i wymiarach 1,8 x 1,3 x 1,5 cm, marginesy: przyśrodkowy ~1cm, boczny - 1,5 cm, brodawkowy - 1 cm, obwodowy 1,5 cm.
373341 - guz z marginesem skórnym oznaczonym tuszem i marginesem głębokim (margines skórny ~1 mm, głęboki ~1 mm. Carcinoma invasivum NST G2 modo Elston - Ellis (2+2+1). Około 50% guza stanowi carcinoma ductale typus cribriformis solidum et cribriformis, ca lobulare in situ. Margines skórny śladowy 0,3 mm, margines głęboki około 1 mm. Receptory estrogenowe reakcja dodatnia w około 90% jąder komórek nowotworowych, silna ( PS 5, IS 3 ). Receptory progesteronowe reakcja dodatnia w około 80% jąder komórek nowotworowych, silna (PS 5, IS 3), Ki67 - aktywność proliferacyjna około 7%, HER 2 - Hercept Test reakcja dodatnia na 3+
373344 - margines przyśrodkowy: bez utkania nowotworowego (margines 5 mm )
373345 - margines boczny: Bez utkania nowotworowego (margines 7 mm)
373346 - margines brodawkowy: Bez utkania nowotworowego.
373347 - margines obwodowy: Bez utkania nowotworowego (margines 1,5 mm) w preparacji utkanie carcinoma lobulare in situ.
373348-349 - węzeł wartownik pachy lewej: Przebadano 1 węzeł chłonny - carcinoma metastaticum; ognisko w zatoce węzła, średnicy 0,5 mm. Wykonano odczyn immunohistochemiczny: CK (+).

Pani Doktor, jak powinno teraz wyglądać dalsze postępowanie po takim wyniku?
Czy powinno być jednak przeprowadzone badanie FISH?


czytaj więcej

Tamoxifen a Itrax (brak odpowiedzi)

$
0
0

Choruję na raka piersi, od czerwca 2017 r. przyjmuję tamoksifen. Dermatolog zdiagnozował grzybicę paznokci stóp i zapisał lek o nazwie itrax (itrakonazol). Czy przyjmując tamoksifen mogę bez obaw zażywać jednocześnie itrax? Czy te leki wzajemnie się nie wykluczają, czy oba będą działać właściwie i skutecznie?


czytaj więcej

Tamoxifen a próby wątrobowe (brak odpowiedzi)

$
0
0

Mam 41 lat, 6 lat temu stwierdzono u mnie naturalną menopauzę. Nie rodziłam. Przed zachorowaniem zażywałam HTZ przez 30 m-cy.
W listopadzie 2016 roku wykryto u mnie guza w prawej piersi, w grudniu wykonano biopsję mammotomiczną. Jej wynik: Carcinoma invasivum mammae G3, her2 +++, ER (+) mieszany odczyn w 80% komórek komponenty inwazyjnej SCORE=7 (IS2+PS5), PR (+) mieszany odczyn w 10% komórek komponenty inwazyjnej SCORE=4 (IS2+PS4); Ki67 25-30%, wymiar: 13 x 8 mm.
24.01.2017 roku zostałam poddana operacji oszczędzającej BCT z procedurą węzła wartowniczego, w którym znaleziono mikroprzerzuty.
Przeszłam chemioterapię 4 x AC + i tylko 1x Paclitaxel. Zaprzestano podawania paclitaxelu, ponieważ miałam bardzo podwyższone próby wątrobowe ALT 455, AST 253, GGT 85. Okazało się, że próby są w normie kiedy jestem na specjalnej dość rygorystycznej diecie. ALT i AST muszą być dobre abym przyjmowała herceptynę, jestem po 3 podaniu podskórnym (mam mieć jeszcze 14). Przeszłam 15 naświetlań i brachyterapię w sierpniu 2017 r.
Miesiąc temu zaczęłam zażywać Nolvadex-D. Na ostatniej wizycie lekarz kazał odstawić mi tamoxifen argumentując, że ważniejsze jest zażywanie herceptyny w moim przypadku i nie ma co ryzykować, że próby mogą się podnieść od tamoxifenu i mogłabym nie dostać herceptyny. Nie wiem co robić, mam zaufanie do mojego lekarza, ale prawdę mówiąc jestem skołowana. Próby wątrobowe mam w normie, ostanie wyniki ALT 20, AST 19. Zażywam Hepa merz 3000 przepisane przez hepatologa i jestem na diecie (waga 57 kg).


Moje pytanie brzmi: powinnam zażywać tamoksifen jeśli wyniki wątroby są dobre czy odstawić i zostać tylko przy herceptynie?
Mam jeszcze jedno pytanie. Po jakim czasie od brachyterapii można wykonać rezonans piersi?


czytaj więcej

interpretacja wyniku (brak odpowiedzi)

$
0
0
Witam.
Zalogowałam się po raz pierwszy chociaż samo forum śledzę regularnie.
Mam 39l. W połowie sierpnia wykryłam u siebie guza w prawej piersi po zrobieniu usg niestety wyszło potwierdzenie. Natychmiast została zrobiona biopsja gruboigłowa oraz jej wynik: Naciekający rak przewodowy(NST)IIst. (c2, p3,m1). Długość tkanki nowotworowej: bioptat pierwszy=12mm drugi bioptat=12mm
IHC:E-kadheryna(+)
ER pozytywny
PR pozytywny
HER-2 negatywny
Ki-67

Oczywiście po tych wynikach zostałam zapisana na komisję onkologiczną i tam zadecydowano o resekcji kwadrantu piersi, wycięcie węzła wartowniczego.

Dziś otrzymałam już wynik histop. i mam trochę wątpliwości które nie dają mi spokoju, a kolejną komisję mam dopiero za 4 dni więc szukam odpowiedzi.
o to wynik:
Naciekający rak przewodowy (NST)IIst. wg.Blooma...(c2, p3,m2)
Utkanie rakowe obecne w powięziowej linii cięcia chirurgicznego na długości 2mm.
Pozostałe granice cięć chirurgicznych wolne od zmian nowotworowych. ]Widoczne cechy angioinwazji
Maksymalna średnica guza w preparacie mikroskopowym wynosiła 19mm
Tkanka tłuszczowo-łączna i węzeł chłonny wolny od zmian nowotworowych .


Jeśli ktoś z Państwa mógłby mi pomóc w interpretacji, bardzo proszę.

Ropnie w piersi (brak odpowiedzi)

$
0
0

Od grudnia 2016 roku zmagam się z uciążliwymi ropniami piersi prawej. Dodam, że mam od tamtej pory powiększone węzły chłonne pachowe. Miałam parę antybiotyków, które nie przyniosły żadnych efektów, nacinany ropień kilka razy i pobierany posiew na bakterie, który nic nie wykazał. Nakładane sączki i zalecone robienie okładów z wody i sody. Niestety bez żadnej poprawy. Ropnie ciągle się odnawiają, pierś jest opuchnięta i zaczerwieniona.
Błagam, niech Pani Doktor mi pomoże. Czy to może być jakiś nowotwór? Nie miałam pobieranych żadnych wycinków. Dodam, że rodziłam dwa razy, ale krótko karmiłam (3 tygodnie) 3 lata temu.
Co mam zrobić?


czytaj więcej

Hormonoterapia łącznie z chemioterapią (brak odpowiedzi)

$
0
0

Jestem obustronną Amazonką. W grudniu 2012 r. mastektomia prawej piersi, rak śródprzewodowy naciekający, wrażliwość w 100% na estrogeny i progesteron, węzły czyste, leczenie Tamoxifenem do teraz.
15.09.2017 r. mastektomia lewej piersi, rak NST trójujemny, węzły i marginesy czyste, konieczna chemioterapia.
W jaki sposób na czas chemioterapii zabezpieczyć się przed nawrotem pierwszego, hormonozależnego raka? Czy jest możliwość łączenia obu terapii?



czytaj więcej

Tamoxifen a Bupropion (brak odpowiedzi)

$
0
0

Biorę tamoxifen i w trakcie tej terapii przez tydzień zażywałam bupropion nie mając pojęcia o tym, że jest silnym inhibitorem CYP2d6 .
Mam pytanie, czy mogłam na trwałe zaburzyć działanie tamoxifenu? Czy po odstawieniu leku wszystko powinno wrócić do normy? Czy muszę rozważyć teraz przejście na inhibitory aromatazy? Boję się, że tamoxifen nie będzie już skuteczny. Czy ta interakcja leków trwa tylko w trakcie przyjmowania obu leków - bupropionu i tamoxifenu, czy też tak silny inhibitor może na trwałe zmienić sposób działania tamoxifenu na mój organizm?


czytaj więcej

Czy zastosowane leczenie jest prawidłowe (brak odpowiedzi)

$
0
0

Od 2013 r. choruję na nowotwór złośliwy piersi. Wyniki histo-pat biopsji CARCINOMA DUCATALE INVASIUM (II ST. Wg Blooma-Richardsona). ER- negatywny, PR - pozytywny 1% komórek: 20%, intensywność 1+, HER2 - pozytywny nasilenie reakcji 3+, Ki67 - 25%.
Początkowo przeszłam 6 chemioterapii przedoperacyjnych AT (ADM Docetaksel).
06.12.2013 r. mastektomię piersi (usunięto 15 węzłów - 7 było zajętych). Wynik histopat. pTNM7:ypT2 N2 Mx, LV1.
Radioterapia - 25 napromieniowań.
Po tym zostałam na Tamoksyfenie i Zoladexsie 3,6mg.
W marcu 2015 r. - wznowa choroby pod postacią przerzutów do płuc. Kolejna chemioterapia - 8 podań Navirel 46 mg + 5Fu 920 mg.
Następnie operacja usunięcia macicy wraz z przydatkami (wyniki histopat. Endometrium i myometrium bez zmian, jajniki i jajowody ok.). Po w/w operacji dostawałam przez 10 m-cy Faslodex.
Kolejny TK wykazał zmiany w płucach (w płucu prawym w segmencie 3. - z 2,4 x 2,0 na 7,5 x 3,8, a w płucu lewym w segmencie 1/2 ze średnicy 1,8 na 5,4 x 4,9. Kolejna chemioterapia PXL320 mg. Przyjęłam 11 PXL - po konsultacji do 3 podania PXL dołączono Herceptynę 600 mg s.c.
To leczenie bardzo ładnie cofnęło wielkość zmian ogniskowych (z 5,7 x 3,8 do 4,0 x 2,4 i z 5,4 x 4,9 na 3,7 x 1,9 - te mniejsze wielkości są z czerwca 2017.
Od lipca 2017 r. byłam na herceptynie podskórnej, niestety po wyniku tomografu z 02.10.2017 r. okazało się, że zmiany znowu powiększyły się. Obecnie proponowane leczenie to Lapatinib + Xeloda, już bez herceptyny.
Czy to dobry zestaw, czy powinna znaleźć się w nim herceptyna, czy może kolejny etap leczenia powinien wyglądać inaczej?


czytaj więcej

Nawroty brodawczaka (brak odpowiedzi)

$
0
0

11 września br. miałam już 3 biopsję mammonotomiczną (wcześniej w 2011 r. i 2012 r. ). I ponownie po raz 3 wyszedł brodawczak piersi, poza tym z tej piersi od kilku lat mam wyciek (badanie rozmazu wykazuje płaty nabłonkowe, makrofagi i granulocyty), pierś boli, rwie, wyciek jest mleczno-przezroczysty i zielony. W ostatniej teraz biopsji wyszła też zmiana nabłonkowa wewnątrzprzewodowa o niepewnym potencjale B3/B4, która po badaniach immunohistochemicznych została rozpoznana jako Usual Ductal Hyperplasia, do tego wszystkiego doszły zmiany włóknisto-torbielowate oraz Simple adenosis.

Panie Doktorze, czy w moim przypadku wskazane by było jakieś operacyjne usunięcie tego obszaru? Wszystkie zmiany, o których pisałam zawsze są na godz.9., a nigdy brodawczaków nie miałam usuwanych chirurgicznie tylko wycinane przez mammotom. Jakie by Pan Doktor proponował wskazania co do mojego przypadku?



czytaj więcej

Czy zastosowane leczenie jest prawidłowe (brak odpowiedzi)

$
0
0

Mam 39 lat, jestem po BCT i usunięciu wartownika. Aktualnie po chemii - 6 x karboplatyna plus docetaksel oraz herceptyna podskórnie - okres się zatrzymał. Jestem przed radioterapią i hormonoterapią, przede mną jeszcze 12 herceptyn.
Guz o wymiarach 1,5 x 1,2 x 1 cm, usunięty z marginesami: od godz. 6 i 9 po 2 mm, od strony skóry 5,5 mm, margines głęboki 5,5 mm, od godz 12 - 8 mm, od godz 3 - 20 mm. Rak NST, G1 (tworzenie cewek 1 pkt, polimorfizm jąder 2 pkty, aktywność mitotyczna 5 mitoz/10 HPF 1 pkt). Stwierdzono cechy inwazji naczyń w sąsiedztwie guza. Na terenie raka naciekającego są widoczne ogniska raka wewnątrzprzewodowego, G1, typ sitowaty, bez martwicy, średnicy do 1,25 mm, w najmniejszej odległości 5 mm od marginesu od strony godz 6. Skóra nad guzem bez utkania raka. Węzły chłonne (były 2 oznaczone i usunięte) bez przerzutu raka. pT1c N0 (i-, sn).
Wyniki immunochemii z biopsji gruboigłowej: receptory estrogenowe ekspresja dodatnia (3+) w ok. 95% komórek raka, receptory progesteronowe ekspresja dodatnia (3+) w ok. 90% komórek raka, HER2 - 3+, Ki67 - 50%.
Mam dwa pytania:
1. Czy zastosowany schemat leczenia był prawidłowy?
2. Czy przy raku luminalnym B pomimo młodego wieku nie lepiej byłoby zastosować inhibitory aromatazy zamiast tamoxifenu? Mój lekarz będzie się skłaniał w kierunku tamoxifenu ale ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła.


czytaj więcej

Czy konieczne jest przedłużenie leczenia Tamoxifenem (brak odpowiedzi)

$
0
0

W 2012 r. w wieku 46 lat zdiagnozowano u mnie raka piersi. Z uwagi na 2 guzy w jednej piersi zostałam poddana mastektomii podskórnej piersi lewej z wszczepieniem protezy piersiowej. Węzły nie zostały wycięte, biopsja węzła wartowniczego wykazała: Limphonodulitis chronica non specyfika sine neoplasmate (0/5). Rozpoznanie: C- 50. Nowotwór złośliwy sutka lewego - dwuogniskowy.
Wyniki histopatologiczne pooperacyjne:
Guz A
- Carcinoma ductale infiltrans NOS B-R-Elston 5 pkt. (G1)
- guz o wym. 10 x 5 mm
- wokół guza A obecne są cechy angioinwazji
- proces nie nacieka skóry i nie perforuje powięzi od strony mięśnia piersiowego.
Guz B
- Carcinoma ductale infiltrans NOS B-R-Elston 5 pkt. (G1)
- guz o wym. 5 x 4 mm
- wokół guza B brak jest cech angioinwazji
- proces nie perforuje powięzi do strony mięśnia piersiowego
- granica przednia poza skórą mastektomii dla guza B bez zmian nowotworowych.
Pozostały materiał z piersi bez zmian nowotworowych.
Dla guza A i guza B:
- receptory estrogenowe w części inwazyjnej 25% (+) 4 pkt.
- receptory progesteronowe w części inwazyjnej 1,5% (+) 3 pkt.
- Her-2 w części inwazyjnej (1+)
- Ki67 (+) - w poniżej 1% komórek nowotworowych.
Zlecono mi przez 2 lata Lucin + tamoksifen bez chemii i radioterapii.
W 2015 roku usunięto mi przydatki z uwagi na torbiele. Regularnie badam się ginekologicznie. Endometrium jest w granicach 3-4 mm, cytologia w porządku.
W listopadzie kończę 5-cio letni okres zażywania tamoksifenu. Dodam jeszcze, że nie mam nadwagi i nie miałam dużych dolegliwości związanych z hormonoterapią.
Czy Pani zdaniem, w moim przypadku kwalifikuję się do zażywania dłużej niż 5 lat tamoksifenu?


czytaj więcej

Interpretacja przypadku (brak odpowiedzi)

$
0
0

Ze względu na ból piersi oraz zmiany skórne wykonałam USG piersi. W badaniu uwidoczniono 5 mm torbiel z licznymi przegrodami - w sutku prawym, a w lewej piersi 4 mm ognisko z mikrozwapnieniami, niejednorodne i nieokreślone (Birads 4). W opisie USG zasugerowano biopsję i wycięcie zmiany. Chirurg onkolog zalecił biopsję cienkoigłową zmiany w piersi lewej. Oto wynik biopsji: masy bialkowe, makrofagi, pojedyncze granulocyty. Obraz odpowiada poszerzonemu przewodowi.
Czy - biorąc pod uwagę nie mijający ból piersi i zmiany skórne o charakterze wyprysku na otoczce piersi prawej - zasadna jest dalsza diagnostyka? Czy powinnam rozważyć biopsję gruboigłową lewej piersi? Wspomniane zmiany skórne na otoczce prawej piersi konsultowałam z dermatologiem, który zalecił badanie histopatologiczne wycinka zmienionej otoczki. Lekarza zaniepokoiła asymetria w wyglądzie gruczołów znajdujących się na otoczce (silniej wyrażone na prawej piersi). Może dodam, że pojawianiu się kolejnych wyprysków-grudek na otoczce brodawki towarzyszy ból i świąd brodawki. Czy te zmiany skórne na prawym sutku nie powinny skłonić chirurga onkologa do dokładniejszego zbadania torbieli uwidocznionej w piersi prawej?


czytaj więcej

Przerzuty raka piersi do kości (brak odpowiedzi)

$
0
0

Choruję na raka piersi z przerzutami do kości. Proszę o radę.
W jakim odstępie czasu mogę wykonać badania: scyntygrafię kości i PET?
Jestem w trakcie chemioterapii AC (po siódmym kursie), czy jest możliwe aby proces chorobowy zatrzymał się?
Jak długo mogą utrzymywać się objawy związane z przyjmowaniem AC np. bóle kości i mięśni? Nudności nie mam.


czytaj więcej

Hormonoterapia w leczeniu raka zrazikowego (brak odpowiedzi)

$
0
0

Mam 37 lat. Zdiagnozowano u mnie raka piersi - Carcinoma lobulare invasivum mammae.
Jestem po operacji oszczędzającej, dwa ogniska, receptor estrogenowy w ok. 80 % komórek (+++), progesteronowy w ok. 80 % komórek (+++), HER2 2+ (FISH - brak amplifikacji, ujemny), Ki67 ok. 70 %. Ponadto mam mutacje BRCA1.
Zastosowane leczenie to: radioterapia 5 tygodni, obecnie terapia hormonalna. Nie miałam chemioterapii.
Mam pytanie odnośnie leczenia hormonalnego. Od dwóch miesięcy przyjmowałam Tamoxifen i Zoladex, ale zaczęłam odczuwać dolegliwości bólowe ze strony wątroby i ponad dwukrotnie podwyższyły mi się transaminazy. Zmieniono mi lek na Lamettę. Mam pytanie czy to dobre rozwiązanie?
Jestem przed menopauzą, Zoladex dopiero przyjęłam trzeci zastrzyk. Czy połączenie Lametta i Zoladex przed menopauzą to dobre rozwiązanie? Podobno na raka zrazikowego lepiej działają inhibitory aromatazy. Czy jednak lepiej wrócić do Tamoxifenu?
I jeszcze jedno pytanie, czy można profilaktycznie przyjmować kwas zoledronowy przy inhibitorach aromatazy w celu ochrony przed przerzutami na kości? Czytałam, że to przynosi dobre efekty szczególnie, gdy chory nie przechodził chemioterapii.


czytaj więcej
Viewing all 1353 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>